Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-02-09 Jaworzno 1 - idąc przez Szczakową
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17297
od września 2006

2019.03.22 08:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejna sobotnia wycieczka polegała na tym, że z tytułowej Szczakowej przeszliśmy się do Ciężkowic, jak to się powiada wężykiem. Całość składa się na serial złożony z czterech dość długich odcinków. Zaczynamy. Z przystanku autobusowego ruszamy ku ulicy Kolejarzy.Skręcamy na prawo. Idziemy w kierunku byłej huty szkła Szczakowa. Ostał się jeno biurowiec.

Idziemy ulicą Szklarską. Mijamy tereny po zabudowaniach huty. Sam zakład padł ofiarą ataku terrorystycznego. Dopadli go powiedzmy ekolodzy walczący z azbestem, który tutaj nie wadził nikomu, ale gwarantował wysoką jakość produkowanego w tym zakładzie szkła okiennego.

Przed nami Garbarnia i ostoja zimującego ptactwa.Mijamy ostatnie kominy huty szkła.Docieramy na płynący teraz Kozi Bród. Tutaj widzimy jego lewobrzeżny dopływ.Ruszamy prawym brzegiem pod prąd. Woda w rzece jest czysta. Widać piaszczyste ripplemarki.

Ignorujemy tę przeprawę. Ruszamy dalej.Brzegiem biegnie "szlak wydeptany przez zwierzynę". Rzeka bardzo kręci.

Wody jest sporo. Na tym odcinku zauważyliśmy grupę barwnych kaczek.

Kaczki uciekły. Zawróciliśmy, aby gdzieś je przydybać.Udało się na zbiorniku przy Garbarni. Te kaczki to mandarynki. Trzech samców i samica. To będzie długa sesja zdjęciowa.

Zawracamy.Osiągamy kolejną przeprawę, którą ignorujemy.Oto mostek. Po drugiej stronie rzeki znajduje się szkoła.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 22.marca.2019)

#17298
od września 2006

2019.03.22 09:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuujemy nasz spacer. Na razie zerkamy na nurt Koziego Brodu spoglądając nań z mostku.

Mijamy grupę olszy czarnych - Alnus glutinosa.Podziwiamy efekty świetlne. To będzie kolejna, dłuższa sesja zdjęciowa.

Mijamy teraz wierzbę - Salix na które wyrasta czyreń ogniowy - Phellinus igniarius.Zerkamy na nurt Koziego Brodu. Przed nami ulica Jagiellońska.W tej okolicy, przy ulicy Jagiellońska znajduje się pomnik ofiar II Wojny Światowej.Kolejny etap naszej wędrówki obejmuje spacer lewym brzegiem rzeki wzdłuż ulicy Sosnowa.Mijamy pary kaczek krzyżówek. Prawdopodobnie są już jak to się powiada - "po słowie" - znaczy się zakończyły gody.

Teraz idziemy dalej z biegiem rzeki, wybierając lokalną ścieżkę. Jak widać koryto zarosło trzciną pospolitą - Phragmites australis.Mijamy grupę lipy drobnolistnej - Tilia cordata. Tutaj woda została odsłonięta.Oto kolejny zarośnięty odcinek rzeki.

Odchodzimy od rzeki. Tutaj mijamy jabłoń domową - Malus domestica.Idziemy odcinkiem ulicy Kazimierza Wielkiego.Jeszcze raz zerkamy w kierunku koryta rzeki.Na zakończenie tego odcinka - nie pstrykając - przemknęliśmy przez ulicę Kornela Ujejskiego aby wyjść na ulicę Bukowską.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji