Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-02-09 Jaworzno 3 - wędrując przez Gródek
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17303
od września 2006

2019.03.24 15:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W dalszym ciągu jesteśmy w okolicy cypla widzianego po prawej stronie ulicy Płetwonurków. Na początku samotna sosna zwyczajna - Pinus sylvestris na szczycie skałki.Teraz dokumentuję las na szczycie wzniesienia. Jak widać dominuje tam sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.A teraz ten las oraz zbliżenia formacji. Na górze galman czerwony. Na dole szary dolomit marmurkowy.Oto zbliżenie szarego dolomitu marmurkowego.Ostatnie zdjęcie z tej okolicy przedstawia rosnącą na krawędzi brzozę brodawkowatą - Betula pendula.Teraz zagłębiamy się w las otaczający tę formację.

Celujemy w ścieżkę prowadzącą do tylnego zalewu.

Mijamy okazałą brzozę brodawkowatą - Betula pendula.Drzew tego gatunku jest tutaj więcej.Oto topola - Populus zasiedlona przez porosty.Jednym z nich jest pustułka pęcherzykowata - Hypogymnia physodes.

Jest tam jeszcze ruda zielenica - Trentepohlia piceana i drugi gatunek porostu.Stawiam na rodzaj Physcia lub Phaeophyscia.

Zerkam teraz w korony brzóz brodawkowatych - Betula pendula.Las porasta pagórki uczynione ręką ludzką.Idziemy przez las wyglądając ścieżki.Trafiamy na skraj bocznego wyrobiska.

Znajduje się tam spore rozlewisko.Idziemy dalej szukając dogodnego zejścia.

Rozlewisko kusi.Osiągamy skraj lasu z widokiem na teren tak zwanych Koparek. Zachowując należytą ostrożność schodzimy w dół.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 24.marca.2019)

#17304
od września 2006

2019.03.24 22:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jesteśmy na dole.Oto nie zamarznięta część bocznego rozlewiska.

Pod tą taflą lodu skrywają się koparki.My odbijamy w prawo. Niewiele się zmienia.Zbliżamy się do barierki.Od teraz do akwenu Wydra mamy około 600 metrów.Wzdłuż trasy dominuje sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.

Nie brak starych głogów - Crataegus. Ich wiek podkreśla obecność mchów i porostów.

Na bocznej gałązce tego krzewu rozrasta się pustułka pęcherzykowata - Hypogymnia physodes.Mchy reprezentuje rokiet cyprysowaty - Hypnum cupressiforme.Oto inny, także stary głóg - Crataegus. Tutaj dominuje misecznica proszkowata - Lecanora conizaeoides.

Idąc dalej mijamy płat boru.Oto miejsce z głogami - Crataegus.Oto widok na tylną część niecki wyrobiska i porastający ją rachityczny bór.

Zanim zejdziemy na dół zerkamy na lewo.Tak od tyłu prezentuje się akwen z koparkami.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji