Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-02-09 Jaworzno 4 - od Wydry do Ciężkowic
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17305
od września 2006

2019.03.26 10:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zeszliśmy na dno wschodniej części kamieniołomu w Gródku.Ruszamy w kierunku akwenu skrajem boru jakiegoś tam robiącego tutaj za grąd. Tak stanowi tablica informacyjna. Realnie jest coś takiego.Po drodze mijamy suchego wiesiołka - Oenothera. Towarzyszy mu bylica pospolita - Artemisia vulgaris.Zbliżamy się do ogrodzenia zbiornika Wydra.Zbiornik jest zamarznięty. Słynna kładka wynurzona.Zerkamy w kierunku ściany wyrobiska. Warstwy leżą równolegle ale nieco pod skosem.

Penetrujemy piargi. Pobrałem stąd dwa okazy geologiczne.

Wychodzimy na górę.Po drodze mijamy kolejnego wiesiołka - Oenothera.Rozglądamy się po górze.Pod nogami znajdujemy galmany czerwone z bułami krzemiennymi.Ruszamy na wschód. Przechodzimy obok rachitycznych sosen zwyczajnych - Pinus sylvestris.

Zerkamy na zbiornik Wydra, kładkę i ogrodzenie.Oto kolejny widok. Jesteśmy bliżej wschodniej krawędzi. Mocnym akcentem jest sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.Na wschód od wyrobiska rozciągają się trawiaste przestrzenie z trzcinnikiem piaskowym - Calamagrostirs epigeios.Teraz zerkamy na zamarznięty akwen z najdalej na wschód wysuniętej krawędzi wyrobiska.I jeszcze trzy widoki z krawędzi południowo-wschodniej.Ze chwile ruszymy w drogę. Zdecydowanie żegnamy kamieniołom.

#17306
od września 2006

2019.03.27 06:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ruszamy dalej. Oto zarastająca otwarta przestrzeń. Kolonizują ją pojedyncze sosny zwyczajne - Pinus sylvestris.Ponieważ się ociepliło droga stała się błotnistym traktem.Po bokach dominuje trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios. Pojawiają się pojedyncze brzozy brodawkowate - Betula pendula. Są głogi - Crataegus.Generalnie trakt jest błotnisty. Po bokach bez większych zmian.Zbliżamy się do zabudowań Ciężkowic.Teraz na otaczającej nas otwartej przestrzeni pojawia się więcej zejściowej nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis.Zabudowania są już blisko. W przyszłości będą tam, gdzie teraz jest otwarta przestrzeń.Początek starszej części tej byłej wsi wyznacza krzyż przydrożny.Wchodzimy w zwartą zabudowę. To ulica Gródek. Trakt, który przeszliśmy do tej pory także nią był.Na skraju drogi rośnie jałowiec pospolity - Juniperus communis.Oto on jako bohater dłuższej sesji zdjęciowej.Przez zabudowę Ciężkowic przemknęliśmy bardzo szybko. Teraz jesteśmy na przystanku autobusowym przy ulicy Księdza Andrzeja Mroczka. Zerkamy w kierunku ukrytej linii kolejowej.Zerkamy na drugą stronę ulicy.Tam gdzie staliśmy wyrasta wierzba iwa - Salix caprea.

Jest kilka brzóz brodawkowatych - Betula pendula.

Autobus nadjechał szybko. Powróciliśmy do centrum. Oto drzewostan za biblioteką. Całość wraz z pomnikiem stanowi Skwer Legionów Polskich.Oto pomnik.Oto widok rynku.I to by było na tyle.

(wypowiedź edytowana przez Piotr_Grzegorzek 27.marca.2019)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji