Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-02-17 Mysłowice 2 - w stronę ulicy Batorego
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17311
od września 2006

2019.03.27 14:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Schodzę teraz na rzekę Bolinę.Przemieszczam się pomiędzy jesionem wyniosłym - Fraxinus excelsior oraz brzozą brodawkowatą - Betula pendula.

Osiągam brzeg Boliny, zerkam z jej biegiem w kierunku wschodnim. Ciek jest wpuszczony w kanał.Woda jest prawie czysta.Za mostkiem znajdują się Katowice. Jest tez swoisty lewobrzeżny dopływ.Powyżej mostku doskonale widać ripplemarki.

Opuszczam okolicę rzeki. Wracam w kierunku ulicy Bończyka. Przedzieram się pomiędzy zaroślami.Mijam jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Mijam brzozę brodawkowatą - Betula pendula.

Teren przecina niewyraźna ścieżka. Na wprost widać dąb szypułkowy - Quercus robur.Kolejne drzewo to bardzo pokręcona wierzba iwa - Salix caprea.Dalej idzie rdestowiec japoński - Reynoutria japonica.Oto kolejny płat śniegu oraz gęstwina krzewów.I w tej okolicy natrafiam na dąb szypułkowy - Quercus robur.Wychodzę na szczyt skarpy. Tutaj w charakterze wyrzutka z ogrodu spełnia się rozchodnik okazały - Sedum spectabile.Ścieżka wiedzie ku ulicy Bończyka.Tuż przed nią natrafiłem na instalację pt. Żegnaj telewizorku.Przyspieszam. Z ulicy Bończyka bardzo szybko wszedłem w ulicę Tuwima.W jednym z ogrodów zauważam okazałego modrzewia - Larix.Nieco dalej trafiła się masakrowana sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.

Oto bukszpan - Buxus sempervirens.Osiągam skrzyżowanie z ulicą Świętojańska.W tej okolicy, po prawej stronie drogi, na płocie dokumentuję kwitnący i owocujący bluszcz pospolity - Hedera helix.Zbliżam się do ulicy Janowska.Spoglądam za siebie, w okolicę skrzyżowania ulicy Tuwima i Świętojańskiej. Oto niedyskretny urok polskiego węgla.

Teraz mijam skrzyżowanie ulic Janowska i Tadeusza Brezy. Z domu zniknął dach.

Krzyż w ogrodzie ma się dobrze.Przyspieszyłem po raz kolejny. Oto początek ulicy Batorego.Jak widać okolica jest mocno okablowana. Dlatego ten świerk pospolity - Picea abies nie ma szans na świetlaną przyszłość.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji