Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-02-17 Mysłowice 3 - nad Boliną Południową
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17312
od września 2006

2019.03.27 22:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ulica Batorego prowadzi do lasu, gdzie płynie Bolina Południowa. Zanim się w nim znalazłem zauważyłem widoczną oznakę przedwiośnia. Kwitnie i pyli leszczyna - Corylus avellana. Nie wszystkie krzewy równie obficie, ale nie mogłem się powstrzymać przed długą sesją zdjęciową. Oto grupa krzewów po lewej stronie drogi.

Oto grupa krzewów po prawej stronie drogi.Przechodzę pod ulicą Obrzeżna Zachodnia.

Wchodzę do lasu. Jest on bardzo mieszany, znaczy się taki nie "fitosocjologiczny".Stoję na mostku nad tytułową Boliną Południową. To w dalszym ciągu ściek.

Idę teraz pod prąd wzdłuż lewego brzegu. Leśny odcinek tego fotoreportażu ma długość nieco ponad 100 metrów.

Drogę przegradzają powalone drzewa.

Z mchów jest tutaj sporo żurawca falistego - Atrichum undulatum.Z prawego brzegu do rzeki wpada kanałem czysta woda z poziomu karbońskiego, znaczy się bogata w związki żelaza.Generalnie w tej okolicy Bolina Południowa jest doskonale wyczuwalnym ściekiem.Oto drzewostan z prawego brzegu rzeki.Teraz moją uwagę przykuła omszała brzoza brodawkowata - Betula pendula.Jest na niej również chrobotek - Cladonia o kieliszkowatych podecjach. Podejrzewam Cladonia fimbriata.

Jest widłoząb - Dicranum.Jest rokiet cyprysowaty - Hypnum cupressiforme.

Jest coś z rodzaju Barbula.Teraz zerkam w korony licznych tutaj brzóz brodawkowatych - Betula pendula.Tak odbijają się w przepływającym obok ścieku.

Tutaj mamy wyjątkowo duże nagromadzenie zanieczyszczeń.Oto kolejne powalone drzewo.Oto widok pobocza ulicy Obrzeżna Zachodnia. Te worki leżą tam od 2014 roku.Zerkamy do lasu. Oto wykrot brzozy brodawkowatej - Betula pendula.

Osiągamy skraj kompleksu łąkowego.Tutaj wśród martwych traw dominuje mozga trzcinowata - Phalaris arundinacea.Oto miejsce, gdzie Bolina Południowa usiłuje pokazać swoją moc podcinając ulicę Obrzeżna Zachodnia.Dalej w górę ten ściek jest raczej wpuszczony w kanał, ale co nieco kręci.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji