Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-02-21 Chrzanów - kolejne tropienie wiosny
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17318
od września 2006

2019.03.31 15:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jest co raz cieplej. Do pierwszego dnia kalendarzowej wiosny zostało nam sporo czasu, ale zmiany następują bardzo szybko. Tym razem zaczynam w ogrodzie przy Domu Urbańczyka.Nasz okazały dereń jadalny - Cornus mas pokazał zawiązki kwiatów.Oto fragment ekspozycji geologicznej. Tutaj zostały położone okazy z Dębnika i Dubia.Teraz najważniejszy jest oczar chiński - Hamamelis mollis. W tym roku kwitnie słabo.

Oto kilka znalezionych kwiatów.

W jego cieniu zielenieją liście ciemiernika ogrodowego - Helleborus x hybridus.Nieco dalej obserwuję owoce berberysu Thunberga - Berberis thunbergii. Jak widać podaż była większa niż popyt.Teraz przyglądam się omszałym kamieniom. Oto triasowy pstry piaskowiec z Płazy Dolnej.Na jego powierzchni dominuje brodek murowy - Tortula muralis. towarzyszy mu prątnik srebrzysty - Bryum argenteum.

Oto dolomit kruszconośny z Trzebini Górki.Na jego powierzchni w pewnej równowadze występują brodek murowy - Tortula muralis oraz prątnik srebrzysty - Bryum argenteum.

Teraz całkowita zmiana planu filmowego. Oto Chrzanów Kościelec, róg ulic Szpitalna i Wschodnia. Tutaj towarzyszyłem przedstawicielowi firmy, która kończyła konserwację drzwi do tego obiektu.Przy kapliczce rosną dwa bukszpany - Buxus sempervirens oraz jukka karolińska - Yucca filamentosa.Zaczęły się rozwijać pączki lilaka - Syringa vulgaris.

Zanim drzwi zostały definitywnie zamknięte udokumentowałem wnętrze. Tak na wszelki wypadek.

W pobliżu kapliczki rośnie jeszcze mak wschodni - Papaver orientale.Kolejna zmiana miejsca akcji. Oto ulica Śląska w okolicy Szkoły Muzycznej i drzewo z porostami.Na początku tarczownica bruzdkowana - Parmelia sulcata. Podejrzewam, że czarne pryszcze na plesze widoczne na dwu ostatnich zdjęciach to jakiś grzyb na porostowy.Jest tam jeszcze jaskrawiec cytrynowy - Caloplaca citrina. Tak mi się wydaje.

I na zakończenie obrost wniesiony - Physcia adscendens.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji