Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-02-21 Jaworzno - Chrząstówka na celowniku
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17319
od września 2006

2019.03.31 18:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia zajechałem do miasta i wysiadłem na przystanku Centrum. Zerknąłem na południe, widać co widać a w 2009 roku były dobrze widoczne wierzby, hałda za nimi oraz choinki po lewej stronie. Na prawo była pusta przestrzeń.Pustą przestrzeń zabudowano Galeną.

Oto kolejny punkt widzenia z którego w 2009 roku widać było pustą przestrzeń.Teraz ruszam w górę ulicy Królowej Jadwigi. Dobiega końca remont hali MCKiS.

Nieco powyżej przy jednym z budynków w ogrodzeniu natrafiłem na kamień z warstw gogolińskich dolnych. Jest on silnie zbioturbowany, znaczy się będąc mułem miał bardzo bogate życie wewnętrzne.

Oto kamienny murek przy ulicy św. Wojciecha.Tutaj wypatrzyłem opończyka - Encalypta streptocarpa.Przy ulicy św. Wojciecha na odcinku pomiędzy ulicami Krótka i św. Barbary znajduje się grupa martwych jesionów wyniosłych - Fraxinus excelsior.Na koronie kamiennego murku rządzi zwojek - Barbula.Po krótkiej przerwie spowodowanej wizytą w redakcji tygodnika Co Tydzień poszedłem dalej. Oto znikający drewniany dom przy ulicy św. Barbary.

Oto kolejny dom w stanie zejściowym znajdujący się na rogu ulic Obrońców Poczty Gdańskiej i Józefa Chełmońskiego. Od lat się nie zmienia.Idąc dalej mijam cmentarz Ciężkowicki.

Nieco dalej tuż przed skrzyżowaniem z ulicą Cmentarna dokumentuję grupę jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.Jest jeszcze prawie pusty plac. Mamy pożegnanie z choinką, mamy gruz, mamy rdestowca japońskiego - Reynoutria japonica.

Zbliżam się do szpitala.

Skręcam w ulicę Chrząstówka.

Osiągam skupiska krzewów. Na drugim zdjęciu rządzi dereń świdwa - cornus sanguinea.

Po dotarciu na skraj lasu na Chrząstówce dokomentuję wyjście znamion słupków leszczyny pospolitej - Corylus avellana.

Na początku w lesie rządzi brzoza brodawkowata - Betula pendula. Szybko udaję się na skraj lasu.

Z tablicy informacyjnej dowiaduję się co tu się dzieje.Zauważam ponadto tablicę edukacyjną.Oto pierwsze zdjęcia dokumentujące przebieg prac oraz reakcję na nie.

Teraz zawracam ku tablicom.

Ze starego drzewostanu w tej okolicy ostał się głóg - Crataegus.Tak teraz wygląda aleja będąca częścią parku nowych mieszkańców.Martwe dęby szypułkowe - Quercus robur usunięto. Zastąpiono je dębem czerwonym - Quercus rubra. To także mi się nie podoba, skoro mamy do czynienia z upowszechnianiem gatunku inwazyjnego.

Zobaczyłem co chciałem. Opuszczam Chrząstówkę.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji