Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-03-05 Jaworzno Jeleń - Lipinka i Koniówki - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17328
od września 2006

2019.04.09 11:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia na prośbę mieszkańca tej okolicy dokonałem wizji lokalnej. Celem było przede wszystkim poszukiwanie roślin chronionych i jakichkolwiek osobliwości przyrody ożywionej i oczywiście nieożywionej. Startujemy z końca ulicy Koniówki.

Pomiędzy domami odbijamy w prawo i kierujemy się ku krawędzi skarpy.To trawiasty stok byłego kamieniołomu.Teren porastają cierniste krzewy. Tutaj jest to głóg - Crataegus.Stąd też widać znajdującą się w dole zabudowę Jelenia.Powoli przedzieramy się przez czyżnie.Ten krzew zasłania jedno z odsłonięć lokalnej formacji.

Na razie jedno jest pewne. Muraw kserotermicznych tutaj brak. Są czyżnie, są pierwsze oznaki sukcesji w kierunku leśnym.Oto dowód na występowanie w tej okolicy inwazyjnej czeremchy amerykańskiej - Padus serotina.Poza tym jest dąb szypułkowy - Quercus robur.

Przedzieramy się dalej. Dostrzegamy inwazyjną nawłoć kanadyjską - Solidago canadensis.Teraz osiągamy skraj kamieniołomu. Tutaj mamy doskonale odsłonięte odsłonięcie. Dołem zalegaja wapienie poziomu Pecten i Dadocrinus. Górą zalegają wapienie poziomu zlepieńcowego. Całość to warstwy gogolińskie dolne.Pod wapieniami poziomu zlepieńcowego znajdują się nacieki, prawie współczesne.

Z mchów zauważam opończyka - Encalypta streptocarpa.To jest prawdopodobnie krótkosz - Brachytecium.Jest rozchodnik ostry - Sedum acre.I jeszcze jedno skupisko opończyka - Encalypta streptocarpa.Teoretycznie teren jest trudno dostępny, ale nie dla wszystkich.Wychodzimy na obszar płaskowyżu rozciągającego się pomiędzy ulicami Koniówki i Lipinka. Poza ciernistymi krzewami trafiają się sosny zwyczajne - Pinus sylvestris.To droga. Zwarte drzewostany sprawiają wrażenie celowego zalesienia.

Pomiędzy trawami skrywają się bardzo młode sosny zwyczajne - Pinus sylvestris.Idziemy powoli w kierunku północnym. W wielu miejscach znajdujemy skupiska ciernistych krzewów.Trafił się jeszcze inwazyjny rdestowiec japoński - Reynoutria japonica.

Przechodzimy pomiędzy kolejnymi zwartymi czyżniami.

Na skraju drogi znajdujemy skupisko fałdownika nastroszonego - Rhytidiadelphus squarrosus.

Dalej bez większych zmiany. Oczywiście, jak to w Jaworznie, okolica jest bardzo elektryzująca.

Z prawej strony łagodnie zarysowuje się szczyt wzniesienia Koniówki.W drodze na szczyt mijamy płat topoli osiki - Populus tremula.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji