Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-03-07 Jaworzno - na Cezarówce Dolnej - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17330
od września 2006

2019.04.09 21:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia zajechałem na przystanek graniczny. Miasto wita logiem, sugerującym, że gra sobie w kulki.Idąc przed siebie wzdłuż zabudowań udokumentowałem owocujące pędy ligustru pospolitego - Ligustrum vulgare. Obfitość owoców świadczy o tym, że podaż przerosła popyt.Te krzewy mają ponad 3 metry wzrostu. Tworzą bardzo zwarte zarośla.Minąłem zwartą zabudowę. Zerkam na skraj lasu, gdzie ciekawy kontrast stanowi brzoza brodawkowata - Betula pendula.Zerkam w niebo. Jak widać przeleciało tędy kilka samolotów.Osiągnąłem początek drogi prowadzącej do przeciwpożarowej wieży obserwacyjnej. Na skraju lasu rośnie okazały dąb szypułkowy - Quercus robur.Na wejściu do lasu dominuje sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.Zerkam w koronę jednego z tych drzew.Dominującym drzewem jest tutaj buk pospolity - Fagus sylvatica.W ściółce pojawiają się liście tego drzewa oraz liście dębu szypułkowego - Quercus robur.Obijam w lewo idąc skrajem lasu.Zerkam w kierunku drogi.Na leżącej na ziemi gałęzi bukowej wyrasta rozszczepka pospolita - Schizophyllum commune.Oto kolejny widok buczyny jako takiej.Wkrótce zauważyłem kwitnące przylaszczki pospolite - Hepatica nobilis. Czas na dłuższą sesję zdjęciową.

A potem wyszedłem z lasu na otwartą przestrzeń.

#17331
od września 2006

2019.04.10 06:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ponownie zerkam w górę. Samolotów przelatujących nad nami ci u nas dostatek.Nieco dalej natrafiłem na rozbudzone mrówki rudnice.Następnie przeszedłem na drugą stronę ulicy, aby zobaczyć, czy jest już autobus do Chrzanowa. Miałem prawie godzinę czasu. Spojrzałem na budowany szyb Grzegorz.Spojrzałem bardziej na prawo.Poszedłem do ulicy Kaczeńców, której odcinek jest zarazem drogą dojazdową do placu budowy Grzegorza.Moją uwagę przykuła specyficznie ukształtowana sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.Zerkam w jej koronę.Idę w kierunku placu budowy. Przemieszczam się przez las w typie boru.Budowa jest blisko, co raz bliżej.

Odbijam w lewo, wybieram ślad byłej linii kolejowej.

Te drzewa rosną w osi byłej linii kolejowej, oddzielają od siebie fragmenty byłych łąk.

Zauważam kwitnący podbiał pospolity - Tussilago farfara. Będzie dłuższa sesja zdjęciowa.Teraz zerkam w górę. Część znajdujących się tutaj brzóz brodawkowatych umarła stojąc.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji