Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-02-26 Siedlec, Łysa Góra - polowanie na mszaki
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17348
od września 2006

2019.04.18 08:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To była pierwsza tegoroczna poważna wizyta na terenie tytułowej Łysej Góry. Jak wiadomo z fotoreportaży z lat 2017, 2018 trwają usilne starania aby Łysej Górze dać wygląd zgodny z nazwą a następnie przekształcić ją w łysy dół. Tego dnia odbyła się wizja lokalna z udziałem przedstawicieli Rejonowej Dyrekcji Ochrony Środowiska, kamieniołomu oraz czynnika społecznego, w tym mnie. Chwilowo ci z dołu zostali powstrzymani, znaczy się piłka wciąż jest w grze. Tego dnia śniegu nie było, storczyków także nie było widać, nawet pod postacią ubiegłorocznych szczątków (bardzo podejrzane). Zatem sfotografowałem wodę, las i pewną ilość mszaków. Zaczynamy od źródła, które bije pomiędzy Piaskowa Góra a krawędzią kamieniołomu. Powierzchnię wody pokrywały rzęsa - Lemna minor oraz lód. Woda się sączyła i cienkim strumykiem podążała ku krawędzi kamieniołomu.

Oto nieco oddalona od pierwszego wypływu misa źródłowa.Okolica niestety wyłysiała.Tuż przy drodze na buku pospolitym - Fagus sylvatica spotkałem pierwszy interesujący gatunek mchu.

Teraz mamy kalekiego buka pospolitego - Fagus sylvatica.Oto pierwszy omszały pniak. Mchu póki co nie oznaczam.Teraz będzie grzybowy przerywnik. Oto Diatrype stigma na gałązce buka pospolitego - Fagus sylvatica.

Teraz widok buczyny jako takiej.Oto drugi omszały pniak.

Oto trzeci omszały pniak.

W tutejszym drzewostanie pojawia się dąb bezszypułkowy - Quercus sessilis.Wracam w okolicę źródła. Na leżących na brzegu kamieniach - dolomitach zbrzańskich rozwijają się co najmniej trzy gatunki mchów.Oto czwarty omszały pniak.Ta tapeta to drugi grzybowy przerywnik.Oto drugie skupisko kamieni z okolicy źródła. Mchy są bardzo interesujące.

Zerkamy na krawędź lasu. Otwarta przestrzeń przed nami do niecka wyrobiska kamieniołomu.Ostatnie zdjęcie przedstawia stok Łysej Góry, który w zamierzeniu tych z dołu powinien stać się Łysym Dołem.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 18.kwietnia.2019)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji