Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-03-06 Chrzanów - dwa zalewy i coś - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17350
od września 2006

2019.04.19 08:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz ruszam ulicą Fabryczną w kierunku miasta. Przyglądam się omszałemu murkowi.Pełny zestaw gatunków wymaga szczegółowej penetracji. Na razie rozpoznaję pędzliczka wiejskiego - Tortula ruralis.

Potem idzie kilku gatunkowa zwarta darń.W jej obrębie zobaczyłem brodka murowego - Tortula muralis.Pędzliczka wiejskiego - Tortula ruralis.Rozłupka - Schistidium.

Poza tym wydaje mi się, że jest tutaj krótkosz - Brachytecium albicans.I jeszcze dwa ujęcia rozłupka - Schistidium. Być może jest to Schistidium crassipilum, ale bez "mędrca szkiełka i oka" to tylko mniemanologia stosowana.

Teraz przemieszczając się wzdłuż krawędzi wyrobiska zerkam w stronę akwenu.Po szybkim przemieszczaniu się w obrębie zabudowy osiągnąłem skrzyżowanie ulic Fabryczna i Borowcowa. W tym momencie stoję już przy ulicy Borowcowej.Zanim udałem się ku drugiemu zalewowi przyjrzałem się jabłoni domowej, które plon został definitywnie zmarnowany.Ruszam dalej przemieszczając się wzdłuż cmentarza żydowskiego.Z drzew liściastych w pobliskich zaroślach dominuje klon jesionolistny - Acer negundo.Jest tutaj sosna Banksa - Pinus banksiana. Towarzyszy jej sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.Część klonów jesionolistnych to bardzo okazale drzewa.

Teraz poprzez młody drzewostan zmierzam w kierunku akwenu.Na początku były trzy oddzielne zbiorniki. Teraz połączyły się w jeden. Ich powierzchnia od strony skarpy jest zamarznięta.Od strony rzeki Chechło jest już woda.

Zerkam teraz na to miejsce z góry. woda podniosła się i osiągnęła trawers pomnika na cmentarzu z czasów I Wojny Światowej. Oznacza to, że w bardzo szybkim tempie ulega likwidacji lej depresyjny pod Chrzanowej. Oj będzie się działo.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji