Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-03-29 Jaworzno - na południe od Jęzora - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17353
od września 2006

2019.04.19 14:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia w poszukiwaniu inspiracji do artykułów w tygodniku Co Tydzień zajechałem na przystanek przy centrum handlowym w Sosnowcu Jęzorze.Szybko przeszedłem na drugą stronę ulicy. Tam znajduje się terytorium Jaworzna.Zagłębiłem się w las, który jest borem jakimś tam.

Schodzę w dół stokiem byłej piaskowni.Na glebie zalegają zwały szyszek sosnowych - Pinus sylvestris.

Dołem znajduje się otwarta przestrzeń. Górą biegnie linia energetyczna. tutaj natrafiłem na spory płat płonnika jałowcowatego - Polytrichum juniperinum.Mech wygląda kwitnąco, znaczy się uprawia coś w rodzaju pożycia intymnego.Ruszam dalej na południe. Na prawo ode mnie biegnie droga S1 = E75.Tutaj w runie wyrasta chrobotek - Cladonia.Teren przecinają drogi, które po części zarastają.Tutaj zwracam uwagę na sosnę zwyczajną - Pinus sylvestris.

Teraz przecinam kolejną linię przesyłową.

Mszar na glebie to płonnik włosisty - Polytrichum piliferum.Wschodzimy w kolejną partię drzewostanu. Generalnie, na pierwszy rzut oka monotonia.

#17354
od września 2006

2019.04.19 14:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Już po chwili pojawia się istotna zmiana. Można się poczuć skołowanym.Była możliwość wypoczynku.Widać większą drogę. Przed nią znajduje się niewielki kopczyk.

W okolicy skrzyżowania, niczym marker zalega spora opona. Na prawo widać drogę S1.Ja konsekwentnie podążam na południe.W drzewostanie dominują bardzo młode brzozy brodawkowate - Betula pendula.Runo lasu wzbogacają liczne odpady.

Pojawił się żółty akcent. Oto kwitnący podbiał pospolity - Tussilago farfara.

Idę dalej.Mijam kolejne opony.Idę dalej.Wkraczam na pobocze po lewej stronie.

Tutaj kupę gruzu porasta zęboróg purpurowy - Ceratodon purpureus.

Teraz bardzo szybko podążam do miejsca, gdzie droga zatacza łuk w kierunku wschodnim.W linii prostej od przystanku przeszedłem tylko 500 metrów. Za chwilę ruszę w zarośla po prawej stronie drogi. Jak widać w podłożu dominują odpadki karbońskie.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji