Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-03-29 Jaworzno - na południe od Jęzora - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17355
od września 2006

2019.04.21 12:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jestem w linii prostej w odległości około 500 metrów od przystanku autobusowego. w tym momencie postanowiłem rozejrzeć się po lesie znajdującym się pomiędzy drogą S 1 a dróżką na której byłem. Na początku zauważyłem płat bardzo dziwnego mchu. To krzywoszczeć przywłoka - Campylopus introflexus. To pierwsze moje notowanie tego obcego gatunku z obszaru ziemi chrzanowskiej. Są dane publikowane z innych miejsc.

Nieco dalej natrafiłem na widłaka goździstego - Lycopodium clavatum. Stanowiska tego gatunku z terenu Jaworzna są odnajdywane dopiero od początku pierwszego dziesięciolecia obecnego wieku. Dlatego uczyniłem go bohaterem dłuższej sesji zdjęciowej.

Samo stanowisko to pozornie bardzo nieciekawa i bardzo młoda brzezina.Kolejna bardzo długa sesja zdjęciowa jest poświęcona płonnikowi włosistemu - Polytrichum piliferum. O tej porze roku wygląda "kwitnąco".Teraz po prostu wracam. W drzewostanie dominuje nieco starsza brzoza brodawkowata - Betula pendula. W jej cieniu rozwija się sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.Wchodzę pomiędzy drzewa. Drogę zaliczyłem poprzednio.Zerkam pod nogi, ale generalnie rzecz biorąc szału nie ma.Oto kolejna bardziej otwarta przestrzeń. W podłożu dominują łupki karbońskie, zapewne użyte do likwidacji piaskowni.

Oto kolejna gęstwina. W drzewostanie trafiają się pojedyncze robinie akacjowe - Robinia pseudoacacia.Najbardziej okazałe drzewo to topola - Populus sp. sp.

I tak dotarłem do spotkanej w poprzednim odcinku opony.Teraz odbijam w lewo, w kierunku byłego szybu Brzęczkowice.Po drodze mijam bardzo malowniczego suszka. Jest nim dziewięćsił pospolity - Carlina vulgaris.Tak pozornie nieciekawie wygląda ta okolica.Jednakże w krzakach ale niemalże na wierzchu leży to co elegancko nazywam osadami środkowego piętra antropocenu. Więcej pokazuje w filmie, które jest dostępny na portalu jaw.pl. Link w komentarzu.

Przekraczam linię energetyczną.

Powoli opuszczam tę okolicę.

Oto droga i centrum handlowe.

I jeszcze dąb szypułkowy - Quercus robur.

Całość kończy niezbyt ładny kwiatek, znaczy się gwiazdnica pospolita - Stellaria media.#17356
od września 2006

2019.04.21 12:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Oto link do wzmiankowanego filmu o śmietniku http://www.jaw.pl/2019/04/smietniknakresach/
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji