Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-04-01 Chrzanów - między Morskim Okiem a aleją Henryka
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17357
od września 2006

2019.04.22 13:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia w tytułowym Morskim Oku, czyli zalanym kamieniołomie przy ulicy Fabrycznej kręciliśmy film, który miał być dowcipem na Prima Aprilis. Udawaliśmy, że w tym akwenie pojawił się ślepiec jaskiniowy, który mógł wypłynąć z zalanych podziemi kopalni Matylda. Oczywiście nie rozstrzygaliśmy, czy jest to lokalny podgatunek, zamieszkujący od zawsze te tereny, czy zwierzę, któremu ktoś, likwidując hodowlę dał życiową szansę. Jego pojawienie się w tym akwenie mogło być zupełnie przypadkowe. Film został wyemitowany przez Chrzanowską Telewizję Lokalną. A póki co w akwenie ruszyło życie, co przekłada się na jakość cieczy.

Po zakończeniu zdjęć postanowiłem do miasta wrócić na piechotę. Oto skupisko klonu jesionolistnego - Acer negundo przy ulicy Fabrycznej. Zaczyna się kwitnienie.Oto zbliżenie kwiatów męskich.

Oto spojrzenie w koronę drzewa.Przeszedłem na drugą stronę linii kolejowej. To ulica Zbożowa.Oto fragment łąki przez którą płynie pewien ciek.Oto mój cień na tle studzienki, przez którą woda jest wpuszczana w kanał.Oto fragmenty tych kanałów.I jeszcze spojrzenie na całą podtopioną łąkę.Następnie zwracam się ku linii kolejowej. Na jej poboczu dokumentuję rozwijającego się rukiewnika wschodniego - Bunias orientalis.

Teraz idę ulicą Zbożowa.Na skraju drogi zauważam kwitnącego fiołka wonnego - Viola odorata.

Przyglądam mu się bliżej.

Poza tym rozkwitła jasnota purpurowa - Lamium purpureum.

#17358
od września 2006

2019.04.22 15:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuuję spacer. Osiągam miejsce, gdzie ulica skręca w prawo po kątem prostym. W drzewostanie dominuje robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.

Tutaj także widać kwiaty męskie klonu jesionolistnego - Acer negundo.

Teraz bardzo szybki przeskok. Oto ulica Stara Huta i grupa drzew z jemiołą - Viscum album. Te drzewa to lipa drobnolistna - Tilia cordata oraz klon zwyczajny - Acer platanoides.Gnam dalej.Oto końcowy odcinek ulicy Stara Huta.

Teraz zerkam w korony drzew maltretowanych w związku z konfliktem interesów pomiędzy nimi a energetyką z telekomunikacją.

Ostatnie drzewo przy tej ulicy to robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia opleciona bluszczem - Hedera helix.

Wchodzę w Aleję Henryka. Przyglądam się koronom drzew.Przekraczam skrzyżowanie z ulicą Sienna. W oddali widać rozwijające się liście wierzby białej w odmianie płaczącej - Salix alba "Tristis". Na pierwszym planie widać jemiołę - Viscum album, która wyrasta na głogu - Crataegus.Oto zbliżenie tej pary.

Oto okolica szkoły podstawowej nr 3.

Jestem przy Urzędzie Stanu Cywilnego. Oto bratki w widoku ogólnym oraz zbliżeniu.Nieco dalej spotykam tawlinę jarzębolistną - Sorbaria sorbifolia.Oto jej rozwijające się liście.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji