Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-04-07 Chrzanów - kolejne polowanie na kwiaty.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17368
od września 2006

2019.05.01 17:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tak jak w tytule, kolejne polowanie na kwiaty i kolejne kręcenie wideoklipów do przygotowywanego filmowego atlasu roślin. Na razie pewne próbki są dostępne na portalu jaw.pl w ekosektorze. Zaczynam od pigwowca pośredniego - Chaenomeles x superba z ulicy Oświęcimskiej. Było po deszczu.

Idę dalej. Oto brzoza brodawkowata - Betula pendula przy parkingu przynależnym do Starostwa Powiatowego.Jej pień porastają porosty.Dominuje coś z rodzaju Physcia.Pojawiła się jeszcze błonkówka dwuzarodnikowa - Athelia arachnoidea.Do tego dochodzi złotorost ścienny - Xanthoria parietina oraz pustułka rurkowata - Hypogymnia tubulosa.Jest tam jeszcze mech z rodzaju szurpek - Ortotrichum.Towarzystwo wzbogaca obecność rudej zielenicy - Trentepohlia.Teraz wkraczam do parku od strony ulicy Słowackiego.Zwracam uwagę na kwitnący klon zwyczajny - Acer platanoides.Oto dłuższa sesja zdjęciowa z jego kwiatami.

Bliżej muzeum zwracam uwagę na kwitnący cis pospolity - Taxus baccata.Następnie wykonuję kilka zdjęć pierisa japońskiego - Pieris japonica. Inne światło.

Bardzo mocno zieleni się porzeczka alpejska - Ribes alpinum.

#17369
od września 2006

2019.05.01 21:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idę teraz w kierunku ronda. Oto liście kaliny wonnej - Viburnum farreri.

Bohaterką kolejnej, długiej sesji zdjęciowej jest śliwa wiśniowa - Prunus cerasifera.

Teraz jestem na ulicy Ks. Ignacego Skorupki.Na początku zauważam rozwijanie się pączków kwiatowych i liści kaliny hordowiny - Viburnum lantana.

Zaczyna się przekwitanie podbiału pospolitego - Tussilago farfara.Oto chrobotek o kieliszkowych podecjach. Mchu i jego dokładniej nie oznaczam.Następnie podążam w kierunku cmentarza.Na początku idę dość szybko.

Potem zwracam uwagę na nagrobek okryty bluszczem - Hedera helix.Tu spoczywa ks. Kamiński.Bohaterem kolejnej dłuższej sesji zdjęciowej jest barwinek pospolity - Vinca minor.Opuszczam cmentarz idąc ulicą Sienkiewicza. Tutaj zauważam silnie rozwinięty czosnaczek pospolity - Alliaria petiolata.Oto ulica Niecała.Jestem teraz przy końcu ulicy Balińskiej. Tutaj dokumentuję glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus. Szykował się do kwitnienia.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji