Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-05-07 Chrzanów - w drodze do domu
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17417
od września 2006

2019.05.21 18:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W chwili, dy piszę ten watek siedzę sobie przy laptopie w Doncaster. Tak na wszelki wypadek zabrłem sobie trochę pracy domowej.
I tak był tytułowy dzień z początku maja. Wracając zatrzymałem się na chwilę obok kościoła p.w. św. Mikołaja.Tutaj pod murem byłej szkoły zauważyłem potwornego mniszka - Taraxacum sp. sp.Oto jego zdeformowany pęd.

Oto koszyczek ze zdrowego pędu.Oto roślina tego rodzaju z Alei Henryka.Teraz idę ulicą Mickiewicza i zerkam na jesion wyniosły w parku. Jak widać, tak jak to ma w obyczaju, wciąż nie wypuszcza liści.Oto odcinek ulicy Śląska i tamtejszy ekran dźwiękochłonny. Jest rzetelnie zarośnięty winobluszczem zaroślowym - Parthenocissus inserta.Teraz zerkam w zarośla w okolicy ronda. Oto jaskier ostry - Ranunculus acris.Oto czereśnia - Cerasus avium.Oto malina właściwa - Rubus idaeus.Oto porzeczka złota - Ribes aureum.Jestem teraz w obrębie osiedla przy ulicy Jordana.Mijam rukiewnika wschodniego - Bunias orientalis.Idę dalej.Mijam płat jasnoty białej - Lamium album. Jej kwiaty są zaróżowione.Oto trawiasta przestrzeń za ZUS-landią i ostrożeń lancetowaty - Cirsium vulgare. Rozetka wypuściła pęd.Oto babka lancetowata - Plantago lanceolata o zniekształconych kwiatostanach.Oto skrót pomiędzy ulicą Jordana a Partyzantów. Właśnie pozbawiono go drzew.Oto skraj placu przy starostwie powiatowym i robinie akacjowe - Robinia pseudoacacia.Oto spojrzenie z ulicy Partyzantów na maltretowanego jesiona wyniosłego - Fraxinus excelsior.

Oto ulica Oświęcimska w rejonie składu opałowego i klon zwyczajny - Acer platanoides.Tuż przed wejściem na moją drózkę mijam ogrodzenie porośnięte winobluszczem zaroślowym - Parthenocissus inserta.Nad ogrodzeniem kwitnie lilak pospolity - Syringa vulgaris.Przy dróżce prowadzącej do mojego domu mijam kolejny klon zwyczajny - Acer platanoides.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji