Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-05-09 Jaworzno - po prostu Śródmieście
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17418
od września 2006

2019.05.21 20:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejny wypad w poszukiwaniu inspiracji do artykułów prasowych. Na początku przystanek Śródmieście i prawie martwa lipa - Tilia cordata z budynkiem Urzędu Miejskiego w tle.Następnie była długa sesja zdjęciowa z tamaryszkiem drobnokwiatowym - Tamarix tetrandra. Inna nazwa gatunku to tamaryszek czteropręcikowy.

Oto jego kwiaty z bardzo bliska.Następnie wchodzę na teren parku Zielona. Mijam klon zwyczajny - Acer platanoides.Tutaj oceniam stan zachowania jaworów - Acer platanoides sadzonych na okoliczność pewnej rocznicy. To weryfikacja stanu po pierwszej sesji zdjęciowej z ubiegłego roku. Pierwszy sadzony czeską ręką ma się znakomicie.Drugi, ręką węgierską sadzony jest ćwierćżywy.

Najgorzej wygląda ten, którego posadził prezydent Jaworzna. Cóż pańskie oko nie zawsze konia tuczy.

Nieco lepiej wygląda młoda iglicznia trójcierniowa - Gleditsia triacanthos.W stanie zejściowym zdaje się być także rosnący w tym parku pomnikowy klon jawor - Acer pseudoplatanus.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 22.maja.2019)

#17419
od września 2006

2019.05.21 21:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz wchodzę na rynek i spoglądam w kierunku klonu jaworu - Acer pseudoplatanus, którego stan w ubiegłym roku także wzbudził moje zaniepokojenie. Korona jest zielona, ale na obrzezu widać martwe gałązki. To w dalszym ciągu budzi moje zaniepokojenie.

Kolejny punkt to odbijające pędy róży - Rosa i winobluszczu zaroślowego w ogrodzie organistówki.A to już początek ulicy św. Barbary i głóg jednoszyjkowy - Crataegus monogyna.A teraz jestem przy ulicy Waryńskiego, na przeciwko naszej redakcji. Oto odżywający jesion wyniosły - Fraxinus excelsior. Generalnie wracam na przystanek autobusowy.Teraz w obrębie kamiennego muru przy ulicy św. Barbary domumentuję mokrą zankocicę murową - Asplenium ruta-muraria.

A to daszek na budynku przed kościołem. Jest zielony. Aktualnie porasta go rzodkiewnik pospolity - Arabidopsis Thaliana. Towarzyszy mu konyza - Conyza canadensis.A to już ulica Mickiewicza. Posadzono przy niej wiśnie piłkowane - Cerasus serrulata. Miały zastąpić lipne lipy. Drzewa na odcinku od rynku do skrzyżowania z ulicą Farną są suche.

Poniżej skrzyżowania żyje kilka drzew, ale stanowią one mniejszość.Za to bardzo dobrze ma się niepożadany jesion wyniosły - Fraxinus excelsior rosnący pod budynkiem banku.A to okolica przystanku Centrum i wiśnie piłkowane - Cerasus serrulata wystające poza ogrodzenie placu budowy.Właśnie zrzuciły swoje płatki korony.I jeszcze okolica Galeny. Oto stałe fragmenty gry. Na początku wierzba biała - Salix alba Tristis.Potem jodła koreanska - Abies koreana.Oto jej rozwijające się gałązki.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 21.maja.2019)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji