Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-05-11 W Bobrownikach Rudnych i Kozłowej Górze
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17429
od września 2006

2019.05.24 07:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ostatni etap wyprawy w okolice Tarnowskich Gór. Oto kościół w Bobrownikach Rudnych.

Do wnętrza można było sobie spojrzeć przez szybkę. W niej odbijał się witraż znad wejścia.Oto ten witraż widziany od środka.I jeszcze trzy spojrzenia na fasadę.Idziemy w kierunku cmentarza.Zerkamy z pewnego oddalenia na sylwetkę kościoła.Oto dróżka prowadząca na cmentarz.Na cmentarzu dominują teraz blaty laminowane kuchenne. Drzewa są silnie przycinane.

Oto krzyż.Pod krzyżem wyrasta rzodkiewnik pospolity - Arabidopsis thaliana.Po dłuższym poszukiwaniu natrafiliśmy na miejsce spoczynku kapelana dywizjonu 303.Jeszcze jeden widok ogólny.W ogrodzie obok niejaką osobliwością jest kwitnąca paulownia omszona - Paulownia tomentosa.

I na zakończenie trywialny lilak pospolity - Syringa vulgaris.I równie trywialny głóg jednoszyjkowy - Crataegus monogyna.

#17430
od września 2006

2019.05.24 09:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zanim ruszymy dalej krótka informacja o kościele. W pierwszej części pominąłem to zdjęcie.W dalszym ciągu przeszliśmy się wzdłuż zapory od Kozłowej Góry do Wymysłowa. Oto tafla wody i zachodni skraj zbiornika.

Idziemy powoli przed siebie zerkajac to na taflę wody, to na brzeg zapory. Zauważamy barwne zakwity cyjanobakterii i innego paskudztwa. Tak czy owak to się da zlikwidowac przy uzdatnianiu.

Teraz zerkamy na południe. Tutaj znajdują się zarośla.Wyrasta na niej wilczomlecz sosnka - Euphorbia cyparissias.Oto kolejne spojrzenie na południowy skraj zapory.Barwnym akcentem jest ta tablica.W zakątku betonu usadowiła się sałata kompasowa - Lactuca serriola.Teraz coraz lepiej widać południowo-wschodni brzeg.

Wyrastający na południowym stoku zapory wilczomlecz sosnka - Euphorbia cyparissias jest porażony przez sypnika - Uromyces scutellatus.Na południe od zapory znajdują się gęste zarośla.Na koronie zapory zakwitł brodawnik zwyczajny - Leontodon hispidus.

Południowo-wschodni brzeg jst blisko, coraz bliżej.W tym zielonym tłumie najważniejszy jest starzec zwyczajny - Senecio vulgaris.Zbliżamy sie do miejsca, gdzie przez zaporę przepływa Brynica. Oto kolejne ostrzeżenie.Szybko minęliśmy to newralgiczne miejsce. Jesteśmy na lewym brzegu Brynicy.Tutaj w zaroślach zauważamy urządzenie do rozbijania kry. Zapewne od dawna nie było używane.

W drzewostanie pojawia sie wierzba biała - Salix alba.

To jest krajowiec. Zdecydowanie obcy jest klon jesionolistny - Acer negundo.Obca jest oczywiście robinia akacjowa - robinia pseudoacacia.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 24.maja.2019)

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 24.maja.2019)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji