Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-05-17 Chrzanów - przedostatnie majowe polowanie na kwiaty
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17434
od września 2006

2019.05.26 11:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Już czułem gorączkę oczekiwanej niedzielnej wyprawy do Doncaster, ale pomimo wszystko poszedłem na krótkie dokumentowanie aktualnej chrzanowskiej flory. Na początku cis pospolity - Taxus baccata na skwerze przed budynkiem muzeum.Pobliska zwisajacą odmiana buka pospolitego - Fagus sylvatica Pendula jest coraz bardziej gęstą kotarą.

Na jodle pospolitej - Abies alba pojawiły się nowe pędy. Kwiaty męskie obumierają.

Teraz będzie dłuższa sesja zdjęciowa z głogiem jednoszyjkowym - Crataegus monogyna i odwiedzającymi go pszczołami. Jakaś muchówka także się tutaj pojawiła.

Ostatnie zdjęcie z parku przedstawia przetacznik ożankowy - Veronica chamaedrys.Jestem już w obrębie osiedla przy ulicy Jordana. Oto łan owocującego mniszka - Taraxacum.Tuż za ogrodzeniem ZUS-landii ogladam przekwitający bluszczyk kurdybanek - Glechoma hederacea.Teraz idąc w kierunku ulicy Partyzantów fotografuję kwitnącą babkę lancetowatą - Plantago lanceolata.

Będac przy ulicy Partyzantów spoglądam na maltretowanego jesiona wyniosłego - Fraxinus excelsior. Drzewo walczy.Następnie bardzo szybko udałem się ku dróżce prowadzącej do mojego domu. Oto kwitnąca trzmielina pospolita - Euonymus europaea. Na niej pomiędzy mszycami przebywa chinska biedronka - Harmonia axyridis.Idąc dalej, wracając do Muzeum, przy ulicy Grunwaldzkiej fotografuję tasznik pospolity - Capsella bursa-pastoris.Teraz ponownie wkraczam do parku. Pigwa pospolita - Cydonia oblonga rozkwitła.

#17435
od września 2006

2019.05.26 11:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po dłuższej przerwie - wróciłem do pracy - udałem się na kolejne polowanie na kwiaty. Teraz jesteśmy na rynku i przyglądamy się mocno przyciętym platanom klonolistnym - Platanus x acerifolia.

Oto spojrzenie z rogu ulic Krakowska i Garncarska na przyległe zabudowania.Idąc dalej ulicą Krakowska zauważam rozrastający się oset - Carduus.

Nieco dalej mijam rosnacy jesion wyniosły - Fraxinus excelsior. Drzewo miało być wycięte.Przy tej ulicy wciąż stoi typowy stary chrzanowski domek. Nikt nie ma pomysłu na jego zagospodarowanie po śmierci właścicielki.Kolejne miejsce to ulica Zielona i dąb szypułkowy, którego w ubiegłym roku skazano na śmierć. Póki co trwa.

Opuszczam teraz ulicę Zielona, wracam ku ulicy Krakowska. Oto ciekawy powojnik - Clematis.Oto hortensja pnąca - Hydrangea petiolaris.Potem były duże zakupy. Następnie był powrót na ulicę Zieloną. Po drodze sfotografowałem przytulię czepną - Galium aparine.Czekając na autobus sfotografowałem chmiel zwyczajny - Humulus lupulus.Za nim zarośla opanował bodziszek cuchnacy - Geranium robertianum.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji