Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-06-05 Jaworzno i Chrzanów - widziane po powrocie
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17464
od września 2006

2019.06.10 10:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po krótkiej przerwie powrócimy do Anglii. Teraz coś z własnego podwórka. Oto Jaworzno, ulica św. Barbary i zanokcica murowa - Asplenium ruta-muraria.

Następnie przyjrzałem się trwającym w tej okolicy, ale umierającym jesionom wyniosłym - Fraxinus excelsior.W ich cieniu kwitnie kupkówka pospolita - Dactylis glomerata.

Tam, gdzie stoi sobie Stojałowski posadzono pelargonie - Pelargonium.I jeszcze jedno spojrzenie na umierające jesiony wyniosłe - Fraxinus excelsior.Przemykam przez rynek.Wchodzę w ulicę Sienkiewicza potocznie zwaną Kocia. Mijam rozwijające się skupisko sumaka odurzającego - Rhus typhina.Idąc dalej widzę. że w tym rejonie na miejscu zburzonego domu wciąż jest utrzymywane interesujące siedlisko.Kolejny plan zdjęciowy w oczekiwaniu na autobus to rejon Galeny i wciąż trwających wierzb - Salix alba "Tristis".

Wciąż trwają tutaj prace budowlane.

Czas na niewielki przegląd flory. Oto bylica pospolita - Artemisia vulgaris.Oto lucerna sierpowata - Medicago falcata.Oto nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Oto koniczyna biała - Trifolium repensOto koniczyna łąkowa - Trifolium pratense.Oto fragment placu przed Galena. Tutaj najważniejsze są platany klonolistne - Platanus x acerifolia.Zanim do nich dojdziemy obejrzyjmy konyzę kanadyjska - Conyza canadensis.Czas na drzewa. Jedno jest bardzo żywotne, drugie zdaje się umierać. Proponuję pozostawić oba, po tym, jak zobaczyłem potencjał tego gatunku w parku w Nakle Śląskim.A to już Chrzanów, rejon przystanku Śródmieście i pęcherznica kalinolistna - Physocarpus opulifolius "Diablo".Bliżej ulicy śląskiej wyrasta podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria. I tutaj krótka uwaga. W miejscach, gdzie się poruszałem po Anglii ten gatunek nie był często spotkany. Oczywiście są świadomi, że otrzymali go w spadku po Rzymianach, z którymi Brytania miała dawne związki.

Kolejny gatunek to swoiste trio. Jest sobie starzec zwyczajny - Senecio vulgaris. Porażają go pospołu mączniak - Erysiphe fscheri oraz rdza Puccinia lagenophorae.

A to już ulica Woynarowskiej i sałata kompasowa - Lactuca serriola.

Oto widok z tej ulicy w kierunku ulicy Mickiewicza.Oto ulica Dobczycka i świerk kłujący - Picea pungens.Oto Aleja Henryka.Tutaj zaczynam się obawiać, że obserwuję początek końca najbardziej okazałych osobników bukszpanu - Buxus sempervirens w naszym mieście.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji