Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-06-06 Jaworzno - wokół Chrząstówki - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17467
od września 2006

2019.06.11 10:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
A teraz to co najważniejsze, Idę na zachód szpalerem buka pospolitego - Fagus sylvatica posadzonego na szczycie skarpy wzdłuż obwodnicy. W końcu kwietnia donosiliśmy, że buki ożyły. Niestety nie wszystkie. Większość martwych, a jest ich do 10% całości zasłaniają żywe drzewa.

Po tej długiej sesji zdjęciowej dotarliśmy do początku alei tworzącej park nowych mieszkańców. Niestety kolejna generacja drzew w znacznej części obumarła. Może to i dobrze, skoro szczęściem w nieszczęściu jest to inwazyjny dąb czerwony - Quercus rubra.

Wkraczamy w leśną gęstwinę. Oto klon zwyczajny - Acer platanoides.Oto lipa drobnolistna - Tilia cordata.Oto dziki bez czarny - Sambucus nigra.Oto robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.I tak zbliżam się do południowo-zachodniego skraju starszej części parku.Po drodze na korzeniu drzewa zauważam złotorost ścienny - Xanthoria parietina.Mijam brzozę brodawkowata - Betula pendula.Podchodzę do bloku dolomitu.

Jego powierzchnie opanowały porosty. Jest tam złotorost ścienny - Xanthoria parietina. Jest tam sporo okazów Phaeophyscia orbicularis.Wkraczam w zabudowę, schodzę ku ulicy Chełmońskiego.Tuż przed skrzyżowaniem, po lewej stronie drogi zauważyłem usychający krzew.To ledwo żywy dereń świdwa - Cornus sanguinea.Z kolei po prawej stronie drogi tuż przy skrzyżowaniu z ulicą Chełmońskiego jeden z ogrodów ozdabia kolkwicja chińska - Kolkwitizia amabilis.Idę teraz ulicą Cmentarna. Oto płat podagrycznika pospolitego - Aegopodium podagraria.Oto ulica jako taka i budynek wzniesiony na miejscu po ściętym dębie szypułkowym - Quercus robur.

Jego zwłoki wciąż tam zalegają.Oto początek ulicy Juliusza Słowackiego i ostrożeń lancetowaty - Cirsium vulgare.W szczelinach muru wyrasta mniszek - Taraxacum.Oto fragment tej ulicy.Tuż przed rynkiem dokumentuję stulisz Loesela - Sysimbrium loeselii.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji