Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-04-08 Bolesław, stawy w Krążku - polowanie na kabombę
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17471
od września 2006

2019.06.13 08:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jak wiadomo póki co jedyne stanowisko kabomby karolińskiej - Cabomba caroliniana w Polsce znajduje się w tytułowym miejscu. Utrzymuje się tam od 2011 roku. W akwariach to trudna do uprawy roślina i co tutaj dużo mówić także zakazana. Tego dnia ten gatunek miałem w tym miejscu zobaczyć okazje po raz pierwszy. Tutaj ma się dobrze. Oto miejsce akcji.Zaczynam od obserwacji stawu znajdującego się w prawym, dolnym rogu.Sezon wegetacyjny nie ruszył na dobre. Woda jest bogata w substancje odżywcze.

Na grobli kwitnie podbiał pospolity - Tussilago farfara.

W drzewostanie pojawia się wierzba iwa - Salix caprea. To okaz żeński.

Drugi gatunek to brzoza brodawkowata - Betula pendula.Teraz zwracam uwagę na szuwary z dominacją pałki szerokolistnej - Typha latifolia oraz trzciny pospolitej - Phragmites australis.Najbardziej świeża zieleń to podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.Część okazów podbiału pospolitego - Tussilago farfara już owocuje.

Oto część szuwarów od strony drogi. Tutaj znajduje się jedno ze źródeł zasilania tego miejsca w wodę.

Drugi ładny kwiatek w tej okolicy to bluszczyk kurdybanek - Glechoma hederacea.

Teraz idę wzdłuż drogi zerkając na akweny.

Spoglądam do rowu opasującego stawy.Zerkam za siebie.Zerkam przed siebie.Wkraczam na teren pomiędzy akwenami. W dalszym ciągu zwracam uwagę na ten, który obchodzę od początku.Wśród mchów znajduje mokradłoszkę kończystą - Caliergonella cuspidata.

Oto kolejny widok szuwarów z pałką szerokolistną - Typha latifolia.Oto częsty w tej okolicy ostrożeń błotny - Cirsium palustre.

Idę dalej.Wśród krzewów zauważam jeszcze porzeczkę złotą - Ribes aureum.I tak nastał czas na główną bohaterkę tego odcinka. Oto pierwsza kabomba karolinska - Caboma caroliniana po zimnie.Oto widok stawu jako takiegoOto rdestnica pływająca - Potamogeton natans.

Oto ostatnie zdjęcia tytułowej bohaterki.Kolejną wizję lokalną w tym miejscu zaplanowałem na okres po powrocie z Anglii.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji