Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-06-08 W Olkuszu i na stawach w Krążku
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17472
od września 2006

2019.06.14 14:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To był koniec sobotniej wycieczki. Na początku zajechaliśmy do Olkusza na kawę i coś. do rynku udajemy się ulicą Sławkowska.Zerkamy w kierunku bazyliki p.w. św. Andrzeja.Mijamy budowlę wykonana z piaskowca parczewskiego.Wchodzimy na płytę rynku.Mijamy wejście do podziemi.Oto fragment pierzei rynku zakończonej bazyliką.Wracamy do samochodów przy ulicy Sławkowskiej. Oto figura Matki Boskiej.Nieco dalej w żywopłocie zauważyłem szakłak pospolity - Rhamnus cathartica porażony przez rdzę - Puccinia coronata.Następnie zajechaliśmy do Krążka, gdzie znajduje się urządzone miejsce odpoczynku. Zaparkowaliśmy przy drodze do Wodącej i poszliśmy ku stawom.

W najmniejszym z nich, najbardziej zarosniętym znajduje się najwięcej kabomby karolińskiej - Cabomba caroliniania.Poza tym są szuwary i pojawia się rdestnica pływająca - Potamogeton natans.W przybrzeżnych zaroślach trafiła się przytulia bagienna - Galium palustre.Oto ostatnie spojrzenie na zarastający staw.Oto jeden z dwu bardzo zadbanych stawów.Tutaj uprawia się ozdobne grzybienie - Nymphaea.

Na brzegu spotkamy goździka kartuzka - Dianthus carthusianorum.Jest sit - Juncus.Jest turzyca owłosiona - Carex hirta.Oto kolejny widok tego akwenu oraz znajdujących się na nim ozdobnych grzybieni.

Oto kolejna tutejsza osobliwość florystyczna. To oczeret Tabernemontana - Schoenoplectus Tabernaemontani.

A przy brzegu w wodzie pływa sobie kabomba - Cabomba caroliniana.#17473
od września 2006

2019.06.14 14:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Przepust pomiędzy zbiornikami zarasta rdestnica pływająca i Potamogeton natans.

Z drzew trafiła się brzoza brodawkowata - Betula pendula.Jest sadziec konopiasty - Eupatorium cannabinum.Oto kolejne zgrupowanie rdestnicy pływającej - Potamogeton natans.Oto para ważek, tężnica wytworna w toku czynności prowadzących do przedłużenia gatunku.Wracamy do flory. Oto dereń biały - Cornus alba.Oto brzoza omszona - Betula pubescens.Oto kolejne skupisko ozdobnych grzybieni - Nymphaea.Oto niewielka wyspa i szuwar.Oto oset nastroszony - Carduus acanthoides.

Oto podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.

Oto kolejne zgrupowanie kabomby - Cabomba caroliniana.Oto kolejny płat ozdobnych grzybieni - Nyphaea.Oto pyłkoświństwka czyli Microbotryum dianthorum na goździku kartuzku - Dianthus carthusianorum.

Oto sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.Oto zawciąg - Armeria maritima ssp. elongata.

I na zakończenie jeszcze jedno ujęcie oczeretu Tabernemontana - Schoenoplectus Tabernaemontani.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji