Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-06-12 Bolesław - stawy w Krążku - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17474
od września 2006

2019.06.17 08:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To była ostatnia póki co wizyta w tym miejscu. Na początku silnie zarastający akwen. Początkowo, zanim rozpoczęto ich zagospodarowywania wszystkie wygladały tak samo.Krzew, który znalazłem w zaroślach to wierzba iwa - Salix caprea. oczywiście mam pewne wątpliwości, ale w najgorszym przypadku to może być mieszaniec z jej udziałem.

A poza tym sporo tutaj rdestnicy pływającej - Potamogeton natans.W wodzie skrywa się kabomba karolińska - Cabomba caroliniana.Przekwita oczeret Tabernemontana - Schoenoplectus Tabernaemontani.

I ponownie skupiska kabomby karolińskiej - Cabomba caroliniana.

Jest prawie w całym akwenie, także przy szuwarach.Oto kolejny widok ogólny akwenu.Oto skupisko oczeretu Tabernemontana - Schoenoplectus Tabernaemontani.Ponownie zerkamy na staw.Ponownie zerkamy na płaty rdestnicy pływającej - Potamogeton natans.Na zaroślach na grobli pomiędzy stawami wyrasta wierzba biała - Salix alba.W przepuście pomiędzy akwenami rządzi rdestnica pływająca - Potamogeton natans.Na drugim stawie póki co kabomby karolińskiej nie widać.Ponownie zarośla. Oto sadziec konopiasty - Eupatorium cannabinum.Oto brzoza omszona - Betula pubescens.I jeszcze raz zarastający staw.Kolejny mieszkaniec szuwarów to ostrożeń błotny - Cirsium palustre.

Trywialny gatunek to babka lancetowata - Plantago lanceolata.

W drugim oraz trzecim z akwenów kabomba karolińska - Cabomba caroliniana jest w zdecydowanej mniejszości.

To co porasta pędy tych roślin mogło by być słodkowodnymi gąbkami.Oto fragment prawie czystego brzegu z trzciną pospolitą - Phragmies australis.Tutaj w wodzie unoszą się pojedyncze pędy lokalnej celebrytki.

Na brzegu zauważam kwitnący mak polny - Papaver rhoeas.Spokojne zatoczki pomiędzy szuwarami to królestwo naszej bohaterki. Tutaj była by ona najłatwiejsza do wyłapywania.Tutaj, niedaleko ujścia wody z drugiego do trzeciego stawu także rządzi trzcina pospolita - Phragmites australis wraz z wierzbą białą - Salix alba.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 17.czerwca.2019)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji