Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-06-08 Krzeszowice - widziane w parku - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17477
od września 2006

2019.06.18 12:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Powoli schodzimy ścieżką ku południowej krawędzi parku. Na początku zauważamy bodziszka żałobnego - Geranium phaeum.Stoimy w okolicy bloku wapienia bitumicznego z Dębnika, gdzie uwieczniono datę założenia parku.

Generalnie okolica jest nieciekawa. Zasadniczo mamy bardzo angielski park angielski, w którym naprawdę nikt nic nie robi.Nieopodal utrzymuje się stanowisko dębu bezszypułkowego - Quercus petraea.Oto pobliska sadzawka w upalny dzień, znaczy się śmieci i rzęsa drobna - Lemna minor.

W okolicy wyrasta także odmiana nieszpułkowa dębu bezszypułkowego - Quercus petraea "Mespilifolia".Wracamy na główny trakt.Mijamy leszczynę - Corylus avellana. Kiedyś wydawało mi się, że ona jest turecką - Corylus colurna.

W pewnym oddaleniu od drogi wyrasta przeciętny platan klonolistny - Platanus x acerifolia.Teraz mijamy kolejną prawie wiekową leszczynę - Corylus avellana.

Zerkamy za siebie, znaczy się w kierunku pałacu.Mijamy zwłoki buka pospolitego - Fagus sylvatica.Wchodzimy w cień drzew.Mijamy zwłoki mostka.Zerkamy w rozświetloną koronę klonu zwyczajnego - Acer platanoides.

I jeszcze jeden fragment gęstwiny.Opuściliśmy właściwy park. Stoimy nad Krzeszówka, którą akurat płynęła mętna ciecz.Tutaj na podziw zasługuje bardzo wytrwała wierzba biała w odmianie płaczącej - Salix alba "Tristis".Nieco dalej należy odnotować, że wciąż tutaj trwa czeczotowata forma klonu jawora - Acer pseudoplatanus.

Opuszczając ten teren zauważyliśmy, że woda w Krzeszówce się przejaśnia.

I jeszcze biało kwiatowa odmiana krzewuszki cudownej - Weigela florida.

Symbolem Krzeszowic jest kościół p.w. św. Marcina.W jego ogrodzeniu znajdowały się słupki wykonane z tufu filipowickiego. Zachowując kolorystykę wymieniono je na piaskowcowe.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji