Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-06-13 Mysłowice - kilka migawek - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17481
od września 2006

2019.06.18 19:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W końcu dotarłem do Mysłowic. Okazało się, że planowana długa wyprawa nie może dojść do skutku, zatem musiałem zadowolić się najbliższą okolicą. Przed biurowcem przy ulicy Wojska Polskiego, gdzie znajduje się siedziba redakcji tygodnika Co Tydzień przez bardzo długi czas, także po Lex Szyszko rósł okazały buk pospolity - Fagus sylvatica.Drzewo właśnie przechodzi do historii ścinane w dość osobliwy sposób.

Korona jeszcze jest zielona, ponieważ otrzymuje wodę, ale transport asymilatów do korzeni został zdecydowanie przerwany. Tym sposobem będą one zagłodzone.Teraz udałem się na ulicę Mikołowską, aby przejść w kierunku ulicy Oświęcimskiej. Po drodze mijam szpital.Teraz przechodzę pod koroną klonu jaworu - Acer pseudoplatanus.

Potem był kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanum.Następnie jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Zbliżam się do cmentarza.Oto pierwszy z okazałych buków pospolitych - Fagus sylvatica.Teraz zerkam za bramę cmentarza. Tamten teren wciąż jest zadrzewiony, chociaż kilka lat temu szykowano sporą rzeźnię.Tutaj zwracam uwagę na wierzbę białą w odmianie płaczącej - Salix alba tristis.Przed cmentarzem podziwiam drugi z okazałych buków pospolitych - Fagus sylvatica.Przechodzę teraz na drugą stronę ulicy Mikołowskiej. Zerkam na prawo.

Teraz zerkam na lewo, pod ściany budynków w osi odcinka ulicy Oświęcimskiej. Na początku powojnik - Clematis vitalba.

Potem spotykam brzozę brodawkowatą - Betula pendula.Oto prawdopodobnie dwa gatunki mniszka - Taraxacum.

Kolejny gatunek to jęczmień płonny - Hordeum murinum.

Idę dalej.Teraz mijam siewkę jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.Docieram do kwietnika będącego zieloną wizytówką miasta.Teraz moją uwagę przykuł owocujący mniszek pomiędzy bluszczem pospolitym - Hedera helix.Aby móc przejść na drugą stronę ulicy musiałem wyjść na górny taras, gdzie biegnie odcinek ulicy Katowicka. Tutaj rośnie niezwyczajny klon zwyczajny - Acer platanoides Drumondii.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji