Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-06-08 Gorenice, Las Chrust, góra Kominki - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17483
od września 2006

2019.06.19 15:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuuję sprawozdanie z sobotniej wycieczki. Teraz żarty się skończyły. Na początku przejdziemy się trasą oznaczoną na mapie kolorem czerwonym. Jesteśmy na północ od skrzyżowania drogi do Olkusza z drogą do Paczółtowic.Oto miejsce parkingu po prawej stronie drogi.Przeszliśmy na drugą stronę drogi i zagłębiamy się w tytułowy las. Na początku wydaje się, że trafiliśmy na drogę.

Niestety, to był tylko krajobraz po zrywce. Teraz można podziwiać paprocie. Tutaj jest to wietlica samicza - Athyrium filix-femina.Z drzew liściastych trafił się klon jawor - Acer pseudoplatanus.Jeszcze widać drogę.Na jej skraju pojawia się kuklik pospolity - Geum urbanum.Jest sporo paproci.W lesie sporadycznie pojawiają się świerki pospolite - Picea abies.Oto kolejna wietlica samicza - Athyrium filix-femina.Oto kolejne odcinki drogi.Teraz droga zanika. Znaczy się, żarty się skończyły.

Pojawia się sporo pokrzywy zwyczajnej - Urtica dioica i szczawiu tępolistnego - Rumex obtusifolius.Tym sposobem osiągnęliśmy kres swoistej zatoczki. W drzewostanie pojawia się buk pospolity - Fagus sylvatica.

Roślinność jest tutaj bardzo synantropijna.W tym momencie zaczynamy odbijać w lewo, wędrując pod gorę.

W drzewostanie pojawiają się okazałe sosny zwyczajne - Pinus sylvestris oraz okazałe buki pospolite - Fagus sylvatica.

Po chwili osiągamy trawiastą przestrzeń, zapewne byłą porębę.Wśród traw dominuje wiechlina - Poa trivialis porażona przez mączniaka - Blumeria graminis.Zbliżamy się do szczytowej płaszczyzny.

Osiągamy leśną drogę. Prowadzi ona ku szczytowej grani.Oto szczytowa grań, gdzieś tutaj powinna być jaskinia Gorenicka. W runie lasu dominuje szczyr trwały - Mercurialis perennis.Na komin jaskini natrafiamy przypadkowo. Można by tutaj przez nieuwagę głupio spaść. Ma on co najmniej 7 metrów wysokości. Są jeszcze inne naturalne otwory u podnóża skarpy, ale nie byliśmy aż tak dociekliwi.

Nad kominem wyrasta trzmielina brodawkowata - Euonymus verrucosa.Odchodzimy.

Odnajdujemy skałkę wieńczącą szczyt góry Kominki.

Po drodze przechodzimy przez łan konwalijki dwulistnej - Majanthemum bifolium.

Oto szczytowa skałka w całej okazałości.Po drodze mijamy żankiel zwyczajny - Sanicula europaea.Oto kolejny widok skałki jako takiej.Oto płat jastrzębca leśnego - Hieracium murorum pomiędzy podagrycznikiem pospolitym - Aegopodium podagraria.Łagodne, jak na tę okolice wyjście na szczyt porastają paprocie. Dominuje nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji