Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-04-23 Trzebinia, Dulowa - parowami z dołu do góry - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17516
od września 2006

2019.07.11 14:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idę dalej w kierunku północnym. Znajduję się w osi cieku odwadniającego główny ciąg parowu. W drzewostanie dominuje olsza czarna. W runie dominuje turzyca drżączkowata - Carex brizoides.Lokalnie drzewostan zagęszcza czeremcha zwyczajna - Padus avium.W cieku znajduje się woda.Zerkam w kierunku prawego brzegu parowów.Ponownie zbliżam się ku zabudowaniu z poprzedniego odcinka. Tutaj od strony północnej do parowu dobiega ulica Marii Dąbrowskiej.Oto ścieżka.Idę dalej w górę i w głąb lasu. Ścieżka biegnie w górę strumienia jego prawym brzegiem.

Idąc dalej osiągam miejsce, gdzie woda zanika.

Teraz mamy suche koryto.Wracam na lewy brzeg parowów. Budynek widoczny w luce drzewostanu znajduje się w osi ulicy Bolesława Prusa.W tym rejonie znajduje się suche koryto lewobrzeżnego dopływu cieku odwadniającego parowy.Teraz mijam kwitnącego zawilca gajowego - Anemone nemorosa.Mijam żurawca falistego - Atrichum undulatum.Zbliżam się do krawędzi drzewostanu.Przechodzę obok dzikiego bzu czarnego - Sambucus nigra.Wchodzę w gęsty drzewostan.Mijam płat zawilca gajowego - Anemone nemorosa.Osiągam skraj drzewostanu a zarazem brzeg parowów.

I tak osiągam skraj młodnika z olszy czarnej - Alnus glutinosa. Gruz zapewne ma coś utwardzić.

Idę dalej na północ trzymając się lewej strony parowów.Nieco dalej na południe od przedłużenia ulicy Stefana Żeromskiego natrafiam na mokradło.

Tutaj rządzi sitowie leśne - Scirpus sylvaticus.Pojawiają się partie czarnej gleby.W tej okolicy znajduję kępkę zawilca gajowego - Anemone nemorosa.

Pojawił się torfowiec - Sphagnum.Oto zawilec gajowy - Anemone nemorosa z bardzo bliska.Generalnie mokradło, jak na tę okolicę jest rozległe.

Tutaj ponadto znajduje się studzienka kanalizacyjna.Ruszam dalej. Tam gdzie pojawia się zieleń teren jest bardziej suchy.Tutaj w obniżeniach ponownie, jako niewielkie kałuże, zaczyna pojawiać się woda.

W drzewostanie dominuje olsza czarna - Alnus glutinosa.Dolina lewobrzeżnego dopływu jest sucha.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji