Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-04-23 Trzebinia, Dulowa - parowami z dołu do góry - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17517
od września 2006

2019.07.11 18:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz wędruję na trawersie łuku ulicy Stefana Żeromskiego. Jest to północno-wschodnia część drzewostanu porastającego parowy. W drzewostanie dominuje olsza czarna - Alnus glutinosa.Jednocześnie znajduję się w osi lewobrzeżnego dopływu cieku odwadniającego dolinę. Tutaj jest on suchy.Runo tworzy turzyca drżączkowata - Carex brizoides.

Zbliżam się do krawędzi lasu. Tereny pokryte ściółką są bardziej wilgotne.Oto zbliżenie ściółki. Widać jej podwyższoną wilgotność.Zerkam w głąb lasu.Natrafiam na stanowisko "Kultury Dulowskiej". Zieleń to podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.Trafił się mech, zbyt suchy aby móc typować gatunek.Oto widok głębszej części doliny.Oto ścieżka prowadząca na skraj lasu.Oto zbliżenie trzech pni olszy czarnej - Alnus glutinosa.I nagle w suchym dotychczas cieku znajduję wodę. Znaczy się źródło blisko.

W lesie kwitnie czeremcha zwyczajna - Padus avium.W cieku wpuszczonym w kanał wciąż jest woda.Widoczna skarpa oznacza poziomicę 320 m. n.p.m.Oto ciek z wodą.Oto las a następnie kolejny odcinek cieku.

Teraz widać samotny głóg - Crataegus.Ciek jest bardzo zasobny w wodę, ale boczna dolna jest sucha.

Teraz wędruję w górę suchej doliny.

W tej okolicy w drzewostanie pojawia się klon jawor - Acer pseudoplatanus.Zbliżam się do źródła tego cieku skoro widać wodę.W otaczającym drzewostanie dominuje olsza czarna - Alnus glutinosa.Woda w cieku wciąż jest.I tak dotarłem w części północnej przeciętej przez linie przesyłową.Teraz dolina cieku jest sucha. Poza tym widać zabudowania Dulowej.Na dnie lasu zalegają opadłe kwiaty wierzby kruchej - Salix fragilis.

Dolina biegnie lasem niemalże ku krawędzi zabudowań.Ponownie widać sączącą się wodę. Widać także skupiska sitowia leśnego - Scirpus sylvaticus.

Jest pępawa błotna - Crepis paludosa.Jest porzeczka czarna - Ribes nigrum.

I tak osiągam zabudowania. Jest także kolejne stanowisko "Kultury Dulowskiej".« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji