Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-04-23 Trzebinia, Dulowa - parowami z dołu do góry - część 5
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17518
od września 2006

2019.07.12 06:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Oto najwyższa część parowów. Za tymi domami biegnie odcinek ulicy Spacerowa.

Odbijam w lewo. Mijam omszały pień. Wydaje mi się, że to rokiet cyprysowaty - Hypnum cupressiforme.

Teraz drzewostan jest bardzo mieszany. Dominuje brzoza brodawkowata - Betula pendula oraz sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.Na zachód od zwartej zabudowy trwają prace ziemne.Idę lasem, który ma charakter drągowiny sosnowej - Pinus sylvestris.W jego runie kiełkuje niecierpek - Impatiens.Ponownie spotykam starsze brzozy brodawkowate - Betula pendula.

W runie lasu pojawia się skrzyp leśny - Equisetum sylvaticum.Mijam powalone drzewo.Przedzieram się przez gęstwinę. Między innymi jest tutaj wierzba iwa - Salix caprea. Zbliżam się ponownie ku linii przesyłowej.Powoli zbliżam się do skraju lasu w okolicy cmentarza.Po drodze mijam lipę drobnolistną - Tilia cordata.

Rozwijająca się paproć sprawia wrażenie nerecznicy samczej - Dryopteris filix-mas.Zbliżyłem się do wschodniej granicy cmentarza w Dulowej.Także w tej partii lasu widać zapadnięte miejsca okresowo zalane wodą.Przechodzę obok kolejnego wyrwanego drzewa.Przechodzę obok placu, na którym trwają prace ziemne.

Grunt jest tutaj ilasty, znaczy się słabo przepuszczalny.Wśród roślin zielnych zaznacza się obecność sitów - Juncus.I jeszcze dwa zbliżenia gruntu z równanego placu. Zarazem definitywnie opuszczam Parowy Dulowskie, znaczy się Rzeczyska.

Widać kurhan. Osiągam ulicę Spacerową.

Aby powrócić na przystanek autobusowy kieruję się na wschód.Po drodze mijam płat mniszka - Taraxacum.Oto typowe jak na tę okolicę widoki ulicy Spacerowej.Mijam skarpę umocnioną irgą poziomą - Cotoneaster horizontalis.Oto główna droga, którą poszedłem na południe. Tym razem nie używałem aparatu.Dopiero czekając na bus do Chrzanowa wykonałem dłuższą sesję zdjęciową z wilczomleczem sosnką - Euphorbia cyparissias i jego rdzą - Aecidium euphorbiae.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 12.lipca.2019)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji