Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-05-07 Trzebinia, Dulowa, parowami pod prąd - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17531
od września 2006

2019.07.15 11:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ruszam dalej. Zbliżam się do miejsca, gdzie do ulicy Stefana Żeromskiego dochodzi ulica Zofii Nałkowskiej. Cywilizacja jest blisko.

Oto skraj lasu.Zanim go opuściłem zauważyłem kępę skrzydlika - Fissidens.To miejsce także jest podtopione.Z mchów trafił się jeszcze trywialny żurawiec falisty - Atrichum undulatum.

Generalnie jest tutaj mokro. Generalnie rządzi olsza czarna - Alnus glutinosa.Oto otwarta przestrzeń. W 2013 roku to była zmienno-wilgotna łąka trzęślicowa. W tej okolicy wówczas natrafiliśmy na kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine.

Jest tylko śmiałek darniowy - Deschampsia caespitosa.Las to olsza czarna - Alnus glutinosa.W ekotonie pojawia się sitowie leśne - Scirpus sylvaticus.Ponownie wchodzę do lasu.

W runie pojawia się podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria. Są też artefakty cywilizacyjne. Znaczy się mamy trzecie, liczące się stanowisko "Kultury Dulowskiej".Teren jest podmokły i usiany rozproszonymi rozmaitościami.Teraz z krawędzi, zapewne poziomice 320 m. n.p.m. zerkam w głąb parowów. Tam rządzi turzyca drżączkowata - Carex brizoides.Na skraju lasu natrafiam na płat skrzypu leśnego - Equisetum sylvaticum.Oto kolejna otwarta przestrzeń. W 2013 roku było tutaj znacznie bardziej wilgotno.

Tutaj pojawiają się kępy śmiałka darniowego.

Gdzieś w tej okolicy w 2013 roku znaleźliśmy kruszczyka błotnego - Epipactis palustris.Zerkam na wschód. Na lewo znajduje się zabudowa ulicy Spacerowej.Tak teraz wygląda byłe bagno.Pomiędzy tym wyrasta dzięgiel leśny - Angelica sylvestris.

Rozglądam się za kruszczykiem błotnym - Epipactis palustris. Nie ma go.

Władzę przejmuje nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.

Storczyków brak.

I na zakończenie tego odcinka szczypta bieli pod nazwą rzeżusznik Hallera - Cardaminopsis halleri.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji