Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-05-20 Anglia, Doncaster, pierwsze kroki - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17537
od września 2006

2019.07.16 22:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W dalszym ciągu jesteśmy na Town Fields. do tej pory poruszaliśmy się aleją równoległa do Town Moor Ave. Teraz skręcamy w jej kierunku. Widać tamtejszy drzewostan. Na początku trafił nam się orzech szary - Juglans cinerea. Uczyniłem go bohaterem dłuższej sesji zdjęciowej. Wyglądał kwitnąco.Oto kolejne dwa drzewa w dłuższej sesji zdjęciowej. Wydaje mi się, że jest to lipa europejska - Tilia x europaea, czyli mieszaniec Tilia cordata z Tilia platypchyllos.

I tak wyszliśmy na Town Moor Ave na wysokości skrzyżowania z Hampton Rd.Skręcamy w lewo kierując się ko Thorne Rd.

Zerkam teraz pod nogi. Oto dymnica pospolita - Fumaria officinalis.Oto tasznik pospolity - Capsella bursa-pastoris.Odrywam na chwilę wzrok od ziemi.I kolejna porcja zieleniny. Oto biało kwitnący bodziszek - Geranium molle.Oto mak lekarski - Papaver somniferum.Oto kolejne dwa widoki ogólne alei jako takiej.

Teraz dwaj przedstawiciele królestwa Chromista na taszniku - Capsella bursa-pastoris. Na początku Peronospora parasitica.Potem Albugo candida.Oto kolejny drobiazg doskonale znany mi z Polski. To koniczyna drobnogłówkowa - Trifolium dubium.

Sąsiaduje z nią rogownica, którą oznaczyłem jako Cerastium viscosum.Teraz trafił się zdrowy starzec zwyczajny - Senecio vulgaris.Następnie bodziszek drobny - Geranium pusillum.

Ponownie podnoszę wzrok ku górze.A teraz absolutna nowość, gość z basenu Morza Śródziemnego. To Nematostema apulum. Ciekawe, czy jest to pamiątka z okresu rzymskiego, czy też współczesny import.

Powoli zbliżamy się do końca tej ulicy. To zakręt w okolicy skrzyżowania z Victorian Cres.W tym rejonie zauważyłem kolejną dendrologiczną nowość. To brzostownica kaukaska - Zelkova crenata.

I tak dotarliśmy do Thorne Rd.W okolicy skrzyżowania zauważyłem bodziszka. Niby znajomy, ale miał w sobie coś takiego, co wzbudziło moją nieufność. Początkowo sądziłem, że to Geranium pratense ale wyszło, że to Geranium x magnificum 'Rosemoor'.Poza tym w tej okolicy rósł jarząb mączny - Sorbus aria.

#18254
od września 2006

2020.06.17 13:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Rośliną oznaczoną jako Nematostema apulum nie jest tak jak oznaczyłem Neatostema apulum (o jedno M mniej), tylko Amsinckia micrantha Suksd. syn. Amsinckia menziesii (Lehm.) A.Nelson & J.F.Macbr. Dzięki Konradowi Kaczmarkowi za sprostowanie.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji