Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-05-20 Anglia, Doncaster, pierwsze kroki - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17538
od września 2006

2019.07.17 15:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kończąc program turystyczny na ten dzień idziemy ulicą Thorne RD. Teraz jest to odcinek pomiędzy skrzyżowaniami z Town Moor Ave a Windsor Rd. Na początek niemalże mocne uderzenie. Oto betonowy murek a na nim Grimmia longirostris.

Mijamy przystanek autobusowy.W pobliżu niego rośnie ostrokrzew kolczasty - Ilex aquifolium.

Teraz mijamy dowód na to, że łączność po kablu jest bardzo preferowana.Teraz coś niesamowitego. Oto języcznik zwyczajny - Phyllitis scolopendrium.

Teraz mijamy lipę na której pniu żerują tarczniki.

Przekraczamy skrzyżowanie z Windsor Rd.Po drugiej stronie skrzyżowania rośnie topola kanadyjska - Populus x canadensis.

Zielona mama za murem to bluszcz pospolity - Hedera helix oraz ostrokrzew kolczasty - Ilex aquifolium.Kolejny mieszkaniec szczelin w murach to kokorycz żółta - corydalis lutea.

I jeszcze złotokap Waterera - Laburnum x watereri.Teraz przekraczamy skrzyżowanie z Balmoral Rd.Mijamy kolejnego kwitnącego ostrokrzewa - Ilex aquifolium.Oto kolejna kokorycz żółta - Corydalis lutea.I ponownie ostrokrzew kolczasty - Ilex aquifolium. Dla mnie zastanawiające były gładkie brzegi blaszek liściowych.Kolejna jak dla mnie osobliwość. aukuba japońska - Aucuba japonica Variegata.I tak osiągnęliśmy skrzyżowanie z Zetland Rd.

#17539
od września 2006

2019.07.17 18:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Przechodzimy dalej. Oto ostrogowiec czerwony - Centranthus ruber z rodziny Valerianaceae.W owym czasie kwitnął kasztanowiec czerwony - Aesculus x carnea.Oto jarząb mączny - Sorbus aria.Kolejne, nowe jak dla mnie drzewo to klon kolchidzki - Acer cappadocicum.Wyraźnie różni się od klonu zwyczajnego - Acer platanoides.Ponadto jest tam klon polny - Acer campestre.

Oto kolejny drzewiasty ostokrzew - Ilex aquifolium. Od dłuższego czasu przemieszczamy się wzdłuż ogrodzenia tutejszego szpitala.Teraz oglądamy złotokap Waterera - Laburnum x watereri na tle kasztanowca zwyczajnego - Aesculus hippocastanum.Oto kolejne jarząby mączne - Sorbus aria.Teraz osiągamy skrzyżowanie z ulicą Wentworth Rd. Na jej końcu mieszka moja córka, tam mam bazę na okres pobytu. Na samym początku przed jednym z domów rosną przycięte sosny czarne - Pinus nigra.

Na murze pojawia się zanokcica murowa - Asplenium ruta-muraria.Mchy reprezentuje Tortula muralis.Z kwitnących krzewów wybieram kamelię japońską - Camellia japonica.

Osiągamy skrzyżowanie z Lifford Rd.I na zakończenie mamy kwitnący oraz owocujący ognik szkarłatny - Pyracantha coccinea. Zapewne jest to jeden z tych przypadków kiedy podaż owoców była za duża i przerosła popyt na nie ze strony ptaków i innych konsumentów.

I to by było na tyle na ten dzień. Kolejne przede mną.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji