Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-05-22 Anglia, Doncaster - nad lewym brzegiem Donu
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17551
od września 2006

2019.07.24 09:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ponieważ koniecznie chcieliśmy dotrzeć nad rzekę wybraliśmy wariant lewego brzegu. Być w Doncaster i Donu nie widzieć było by wielkim nietaktem. Teraz droga A 19 idziemy ku rzece.

Zerkamy na lewo, przechodzimy na kanałem.Zerkamy na prawo. Widać teren przemysłowy i właściwy Don.Idziemy dalej. Za rzeką rozciąga się zabudowa podmiejska. To Willow Bridge Caravan Site.Zeszliśmy z mostu. Ruszamy w kierunku rzeki. Przeszliśmy pod mostem kolejowym Willow Bridge.

Znajdujemy się pod mostem w ciągu drogi A 19Zaczyna się odkrywanie flory. Na początku pieprzycznik przydrożny - Lepidium draba.Potem idzie kapusta polna - Brassica rapa subsp. campestris.

Kolejny gatunek to barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium. Tutejsze okazy są bardziej owłosione i nader często mają kwiaty w odcieniu różu lub fioletu.Jesteśmy teraz pod mostem kolejowym. W tej okolicy była bramka i ostrzeżenie, że tutaj Frank trzyma swoje konie. Zakazu wejścia nie było, z czego skwapliwie skorzystaliśmy. Teraz patrzymy za siebie.Teraz zerkamy z biegiem rzeki.Drzewo na brzegu jest oplecione byle czym. To informacja ogólnie dostępna i nie kodowana - Don, tu byłem.Tym drzewem jest wiąz górski - Ulmus glabra.Poza tym w tej okolicy jest sporo bńca czerwonego - Melandrium rubrum.

I ponownie barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium, tym razem chudzina o białych kwiatach.

Idziemy dalej. Droga jest bardzo dobra. Na lewo barszcze - Heracleum sphondylium, na prawo wierzby - Salix.Pod wierzbami także znajdujemy barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium, takiego jakiego znamy z Polski.

Nieco dalej pojawił się ten gatunek w odmianie o kwiatach zaróżowionych.

W wierzba była biała - Salix alba.I ponownie kapusta - Brassica rapa ssp. campestris.

I wreszcie jakaś odmiana. Stulisz lekarski - Sysimbrium officinale.

Rodzinę selerowatych - Apiaceae w tej okolicy reprezentuje trybula leśna - Anthriscus sylvestris.

W odległości około 80 metrów od mostu kolejowego, na lewo od drogi kończą się zwarte zarośla. Dominuje w nich klon jawor - Acer pseudoplatanus. Jego liście lśnią od spadzi.

Poza tym w tej okolicy jest szczaw tępolistny - Rumex obtusifolius.Idziemy dalej. Teraz ścieżka zamienia się w trawiasty trakt. Przed nami kolejny most kolejowy.Na razie patrzę pod nogi i zauważam wykę wąskolistną - Vicia angustifolia. Według The Plant List to Vicia sativa subsp. nigra.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji