Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-05-23 Anglia, miasteczko Thorne - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17564
od września 2006

2019.07.28 10:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia mojego pobytu w Anglii przyszła kolej na moje młodsze dziecko. Zajechaliśmy do Thorne, administracyjnie związane z Doncaster i odbyliśmy długi marsz do jego miejsca pracy i z powrotem. Wyszło siedem odcinków. Zaczynamy. Na początku skraj zielonej plamy jaką jest Memorial Park. Ten budynek wbrew pozorom to nie kaplica, nie kościół tylko siedziba składu budowlanego Howarth Timber & Building Supplies.Znajdujemy się przy drodze A614.Wchodzimy do parku.

W drzewostanie zwracam uwagę na wiśnię piłkowaną - Cerasus serrulata.

Zbliżamy się do sadzawki i stosownego pomnika.

Wśród drzew zauważam lipę. Stawiam na lipę holenderską - Tilia x europaea.

Teraz mijamy drzewo oplecione bluszczem pospolitym - Hedera helix.Nieco dalej przyglądam się gałązce jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.

Jedną z atrakcji tego miejsca jest otwarta przestrzeń i kolejka.Wychodzimy na chwilę z parku. Mijamy kasztanowca czerwonego - Aesculus x carnea.

Jesteśmy na West St. Zbliżamy się do kanału równoległego do Donu.Trawa na brzegu to moim zdaniem wyczyniec łąkowy - Alopecurus pratensis.Białe kwiatki z rodziny Apiaceae to trybula leśna - Anthriscus sylvestris.Jest tutaj także żywokost lekarski - Symphytum officinale.

Oto kolejne spojrzenie na kanał i barki mieszkalne.Kolejny dobry znajomy z Polski to jaskier rozłogowy - Ranunculus repens.

I ponownie widok kanału jako takiego.Florę lądową w tej okolicy reprezentuje stulisz lekarski - Sysimbrium officinale.Liście na wodzie to grążele żółte - Nuphar luteum.Kolejni dobrzy znajomi z Polski. Oto tasznik pospolity - Capsella bursa-pastoris.Oto mniszek - Taraxacum.Oto ostrożeń lancetowaty - Cirsium vulgare.Zerkamy na kanał. W tym momencie osiągnęliśmy kres West St.I jeszcze jeden widok kanału, bardziej z jego biegiem.Zawracając w dalszym ciągu przyglądamy się roślinom. Oto szczaw tępolistny - Rumex obtusifolius.Oto starzec zwyczajny - Senecio vulgaris.Szybko zawracamy do parku idąc oczywiście ulicą West St.Wkraczamy do parku w okolicy, gdzie go opuściliśmy. Przy furtce rośnie kasztanowiec czerwony - Aesculus x carnea. Przez mur przewiesza się bluszcz pospolity - Hedera helix.Przy granicy parku znajduje się aleja. Nad nami zwisają gałęzie platana - Platanus x acerifolia.Oto dziki zakątek. Białe Apiaceae oraz ostrożeń polny - Cirsium vulgare.Wyrasta tam także wierzbówka kosmata - Epilobium hirsutum.Roślina z rodziny Apiaceae to trybula leśna - Anthriscus sylvestris.Drzewostan alei tworzy lipa - Tilia. Gatunku teraz nie dociekam.

Część drzew oplata bluszcz - Hedera helix.

Są tutaj także platany - Platanus x acerifolia.W parku znajduje się sporo otwartych zielonych przestrzeni.Zbliżamy się do sadzawki. Drzewo po prawej stronie to jesion wyniosły - Fraxinus excelsior. Drzewo po lewej to klon jawor - Acer pseudoplatanus.Oto ono z bliska.

Idziemy dalej. Na sadzawce znajduje się wysepka.A na zakończenie tego odcinka przyjrzyjmy się klonowi zwyczajnemu - Acer platanoides.

W kolejnym odcinku jeszcze będziemy w tym parku.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji