Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-05-23 Anglia, miasteczko Thorne - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17567
od września 2006

2019.07.29 18:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idziemy dalej ulicą Alexandra St. Mijamy skrzyżowanie z drugim końcem Willow Cress.Teraz w jednym z ogrodów zauważyłem wierzbę kaspijską - Salix acutifolia. U nas w Polsce to między innymi morderca Pustyni Błędowskiej. Tutaj zapewne osobliwość botaniczna.Oto skrzyżowanie z ulicą Walnut Rd.Teraz w kolejnym ogrodzie zauważyłem berberys Julianny - Berberis julianae.Kolejna osobliwość to mahonia japońska - Mahonia japonica.

Jest jeszcze fuksja magellańska - Fuchsia magellanica.Po lewej stronie głównej ulicy znajduje się skrzyżowanie z Cherry Tree Dr.Teraz w jednym z ogrodów zauważam przedstawiciela rodziny Boraginaceae. To Pentaglottis sempervirens.I tak kończy się zwarta zabudowa. Zaczyna się droga, którą moje dziecko chodzi do pracy. To Lands End Rd.Po bokach są łąki.

Trakt jest asfaltowy. Przy drodze rośnie dąb szypułkowy - Quercus robur.

Nader obficie występuje trybula leśna - Anthriscus sylvestris.Na tle głogów - Crataegus spotykamy łany pokrzywy zwyczajnej - Urtica dioica.

A głóg jest zapewne jednoszyjkowy - Crataegus monogyna.

Dalej bez większych zmian.

Pewnym urozmaiceniem jest szczaw tępolistny - Rumex obtusifolius.Oto kolejny odcinek drogi.Nieco dalej mijamy rozłożysty dąb szypułkowy - Quercus robur.Oto drugie drzewo tego gatunku. Przed nim rozpościera się płat pokrzywy - Urtica dioica.

W tej okolicy po raz pierwszy w życiu zobaczyłem taką biedronkę. To Propylea quatuordecimpunctata.Sporo tutejszych głogów, raczej jednoszyjkowych - Crataegus monogyna kwitnie na różowo.A teraz ciekawy przypadek z zakresu gospodarki odpadami. Oto kruszywo z mielonych tworzyw sztucznych.Teraz zbliżamy się do przejścia przez linię kolejową. Oto pierwszy spowalniacz pieszych.W okolicy zwracam uwagę na bodziszek cuchnący - Geranium robertianum.

Oto drugi spowalniacz pieszych. Za magistralą kolejową znajduje się miejsce pracy mojego dziecka.

Teraz zwracam uwagę na łan niezapominajki leśnej - Myosotis sylvatica.

Trafiła się jeszcze kłobuczka zwyczajna - Torilis japonica.Przejście przez magistralę kolejową nie należy do bezpiecznych. Oto forma upamiętnienia kokoś, komu ta sztuka się nie udała.

I jeszcze kotek wierzby - Salix.Teraz droga nie jest asfaltowa.A teraz będzie dłuższa sesja ze śliwą tarniną - Prunus spinosa.

Na jej gałązkach występuje złotorost - Xanthoria parietina.Jej owoce poraża szpetka - Taphrina pruni. Dopiero tutaj spotkałem się z tym rzekomo pospolitym gatunkiem grzyba.

(wypowiedź edytowana przez Piotr_Grzegorzek 29.lipca.2019)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji