Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-06-22 Trzebinia, Dulowa, Parowy Dulowskie - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17571
od września 2006

2019.07.30 16:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tym razem przez tytułowe miejsce podążamy z góry na dół. W pierwszej części skończymy na pewnej łące w okolicy trawersu zakończenia ulicy Zofii Nałkowskiej. Czy ulica dojdzie tutaj nie wiadomo. Moje penetracje udowodniły, że jest to prawie niemożliwe. Startujemy z okolicy parkingu przy ulicy Spacerowej.Drzewostan jest liściasty. Między innymi zobaczymy tutaj lipę drobnolistną - Tilia cordata. W runie pojawia się skrzyp leśny - Equisetum sylvaticum.Ponadto w warstwie krzewów pojawia się dereń świdwa - Cornus sanguinea.Obchodzę plac budowy.Przekraczam pierwszą dolinkę, raczej wilgotną. Barwnym akcentem jest tutaj bodziszek błotny - Geranium palustre.

Idę teraz z biegiem tej wilgotnej dolinki.

Wśród roślin zielnych w dalszym ciągu dominuje skrzyp leśny - Equisetum sylvaticum.

Teraz pojawia się sporo wietlicy samiczej - Athyrium filix-femina.W tej okolicy drzewostan staje się czymś w rodzaju boru.Tu i ówdzie ściele się roślinny drut kolczasty czyli jeżyna - Rubus sp. sp.Oto kolejny płat prawie boru.I tak dotarłem do przecinki pod linią energetyczną.Idę w lewo. Docieram do partii lasu gdzie jest gęsty drzewostan liściasty.

Oto kolejne, chwilowo nieczynne źródło i powiązany z nim ślad po cieku.

Mijam olszę czarną - Alnus glutinosa.Teraz jestem na przecince.Wkraczam do partii lasu, gdzie wcześniej występowała listera jajowata - Listera ovata.Tym razem był tylko kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.Drzewostan jest bardzo bujny.

Do lasu trafia ścięta trawa.To zrozumiałe, skoro zabudowania się blisko.Teraz w runie lasu pojawia się więcej turzycy drżączkowatej - Carex brizoides.

Teraz przedzieram się ku kępie pióropusznika strusiego - Matteuccia struthiopteris.Oto on w pełnej krasie. Jest tutaj w charakterze wyrzutka z ogrodu.Ponadto jest tutaj lepiężnik różowy - Petasites officinalis.Kolejnym wyrzutkiem z ogrodu jest goździk brodaty - Dianthus barbatus.Wychodzę na otwartą przestrzeń. Tutaj dominują nawłocie kanadyjskie - Solidago canadensis.Oto łąka w tym jej część, gdzie nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis towarzyszy trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.

W tę okolicę w charakterze wyrzutka z ogrodu trafił wiesiołek trwały - Oenothera fruticosa.

Penetruję uważnie tę zieloną przestrzeń.

W 2013 roku w tej okolicy widziane były kruszczyk błotny - Epipactis palustis oraz kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine. Teraz ich nie ma. Pamiątką po wilgotnym podłożu są olsza czarna - Alnus glutinosa oraz śmiałek darniowy - Deschampsia caespitosa.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji