Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-05-23 Anglia, Doncaster, Sandall park - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17584
od września 2006

2019.08.04 14:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wracam do Anglii. Po powrocie z Thorne przeszliśmy się przez tytułowy park. Zaczynamy na przystanku autobusowym. Idąc do właściwego parku mijamy klony jawory - Acer pseudoplatanus.Drzew tego gatunku jest w tej okolicy sporo. Znacznie więcej niż w takim dajmy na to Jaworznie.Wchodzimy do parku. Mijamy tablice dydaktyczne.Centrum parku zajmuje spora sadzawka.

Teraz mijamy lipe - Tilia. W dalszym ciągu, tak jak w kilku poprzednich przypadkach z Doncaster stawiam na lipę holenderską - Tilia x europaea.

Oto kolejna atrakcja i plan ogólny parku.Teraz mijamy skupisko kasztanowca czerwonego - Aesculus x carnea.Tuż obok znajduje się buk pospolity - Fagus sylvatica.

Drzewa są okazałe.Oto kolejna gałązka.Oto kolejne skupisko drzew.Idziemy dalej, Na celownik bierzemy drzewo o zielone koronie.To klon polny - Acer campestre. Gałązki są bardziej owłosione od tych które znam z Polski.Idziemy dalej.Gatunku tego drzewa nie zapamiętałem, ale wydaje mi się, że to tylko dąb szypułkowy - Quercus robur.

Jedną z osobliwości dendrologicznych tego parku jest obfitość głogów - Crataegus. Rodzaj jak wiadomo jest bardzo "puszczalski", ale tutaj stawiam na głóg jednoszyjkowy - Crataegus monogyna.Oto kolejna porcja drzewiastych osobników tego rodzaju.Kwiaty wskazują na głóg jednoszyjkowy - Crataegus monogyna, ale 100% pewności brak.Teraz mijamy dąb szypułkowy - Quercus robur.

Kolejne drzewo to jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Następnie trafia nam się laurowiśnia wschodnia - Laurocerasus officinalis.Idziemy dalej.Zbliżamy się do sadzawki.Przechodzimy obok młodego dębu szypułkowego - Quercus robur.I tak osiągamy wierzbę białą w odmianie płaczącej - Salix alba "Tristis".Kontemplujemy jej urodę.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji