Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-07-28 Jaworzno - od ulicy św. Barbary po Galenę
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17591
od września 2006

2019.08.06 06:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Druga rudera, z którą miasto żegna się powoli ale nie gorąco znajduje się przy tytułowej ulicy. Wiele razy ją fotografowałem. Teraz wygląda tak.Teraz pod jej ścianą rozgościła się sałata kompasowa - Lactuca serriola.Pomiędzy trzcinnikiem piaskowym - Calamagrostis epigeios pojawiła się luka w ogrodzeniu.Wszedłem na posesję, zajrzałem przez okno na pokoje.

Przechodzę dalej.Na podwórku zauważam okazałego wiesiołka - Oenothera. Chociaż wykonałem długą sesję zdjęciową, chociaż mam klucz Rostańskiego nie jestem w stanie jednoznacznie sklasyfikować tego okazu. Zawsze coś nie pasuje.

Teraz wchodzę na pokoje.

Oto ostatnie widoki tego podwórka od środka i z ulicy

W drugim etapie opuszczam rynek korzystając z niewielkiej uliczki pomiędzy ulicami Sienkiewicza i Mickiewicza.Ścianę domu wciąż ozdabia okazały bluszcz pospolity - Hedera helix.Na podwórku wyrasta wierzbówka kiprzyca - Chamaenerion angustifolium.Teraz widok uliczki.

Oto część znajdującego się tutaj targowiska. Dopiero co w tym rejonie zwalił się dąb szypułkowy - Quercus robur.Śladów katastrofy brak. Oglądam mur z paprociami.Jest typowa zanokcica murowa - Asplenium ruta-muraria.W jej cieniu skrywa się opończyk - Encalypta streptocarpa.Trzeci plan zdjęciowy to teren przez Galena. Właśnie go zadrzewiono. Jest ślicznie.

Wierzby białe w odmianie płaczącej - Salix alba "Tristis" wciąż tutaj są.Mając niewiele czasu zwracam się ku platanom - Platanus acerifolia przy ulicy Grunwaldzkiej. Obydwa drzewa mają się dobrze, chociaż drzewo z lewej strony jest bardzo sponiewierane.Pod latarnią usadowiła się wierzba iwa - Salix caprea.Jest i jastrun - Leucanthemum vulgare.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 06.sierpnia.2019)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji