Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-07-02 Kraków - od ulicy Królewskiej do Łobzowskiej
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17596
od września 2006

2019.08.07 06:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idąc dalej docieram do ulicy Nowowiejskiej. Tutaj nieopodal skrzyżowania z ulicą Królewską zauważam owocujący bożodrzew - Ailanthus altissima.Ponownie przechodzę na prawą stronę ulicy Królewskiej i mijam blok z kamiennymi skarpami. Zwracam uwagę na malowidła naskalne.

W pobliżu budki Pierogowe Inspiracje przyglądam się tutejszej zieleninie.Jest tylko żółtlica owłosiona - Galinsoga ciliata.Jest jasnota biała - Lamium album.Jest łopian pajęczynowaty - Arctium tomentosum.Jest także pełnokwiatowa odmiana złotlinu japońskiego - Kerria japonica.Mijam skrzyżowanie z ulicą Urzędnicza.Teraz w przydrożnym drzewostanie zwracam uwagę na sumaka odurzającego - Rhus typhina.

Mijam kolejny budynek z kamiennymi skarpami.Przyspieszam. Zbliżam się do Placu Inwalidów, zerkam ku skrzyżowaniu z ulicą Pomorska.Wchodzę do pobliskiego parku.

Zauważam klon jawor - Acer pseudoplatanus.Zauważam platana klonolistnego - Platanus x acerifolia.Oto widok ogólny parku.Tutaj w pierwszej kolejności zwracam uwagę na skupisko jarzmianki większej - Astrantia maior.Oto żółto kwitnące liliowce - Hemerocallis.

Oto języczka Przewalskiego - Ligularia przewalskii. Do tej pory znaliśmy się tylko z Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu.I jeszcze raz łan kwitnących na żółto liliowców - Hemerocallis.Tej biało kwitnącej rośliny jeszcze nie oznaczyłem.

Opodal skrzyżowania z ulicą Karmelicka przyglądam się tej kamienicy. Stan zapewne przed remontowy.

Zerkam w ulicę Karmelicka, także remontowaną.Odbijam w lewo. To II Obwodnica.Tutaj w żywopłocie z grabu - Carpinus betulus zauważam mączniaka - Erysiphe arcuata.

Idę dalej.Osiągam skrzyżowanie z ulica Łobzowska.Wchodzę w nią. Kończę zielonym akcentem, czyli splątanymi winoroślami - Vitis vinifera.#18359
od września 2006

2020.07.26 07:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Dziwne kwiaty z parku przy Placu Inwalidów pod koniec wątku, tutaj nie oznaczone to tojeść orszelinowata - Lysimachia clethroides.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji