Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-05-24 Anglia, Doncaster, Parklands - pierwsza penetracja - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17601
od września 2006

2019.08.08 21:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuujemy wędrówkę po tutejszych chaszczach. Oto kolejne skupisko hiacyntowca hiszpańskiego - Hyacinthoides hispanica.Oto kolejne skupisko bluszczyka kosmatego - Glechoma hirsuta.Oto skraj lasu broniony przez pokrzywę zwyczajną - Urtica dioica.Na martwej gałęzi usadowił się złotorost ścienny - Xanthoria parietina. towarzyszy mu jakiś drobiazg.Ruszamy w drogę korzystając z szerokiej ścieżki.Mijamy klon jawor - Acer pseudoplatanus.Mijamy wiąz górski - Ulmus glabra.Generalnie mieliśmy zamiar dotrzeć do wody. Niestety, tutaj pojawiła się bariera a za nią rdzewiejące beczki.

Tak woda wyglądała przez oczka siatki.Skręcamy w prawo i idziemy wzdłuż ogrodzenia. Przedzieramy się przez pokrzywy - Urtica dioica.

Zerkam pod nogi. Zauważam, że w podłożu znajduje się sporo potłuczonego szkła. Tajemnica wyjaśni się za chwilę.Teren jest niewielkim pagórkiem.Drzewostan jest dość gęsty.Wśród roślinności pojawia się sporo rdestowca japońskiego - Reynoutria japonica.

Oto kolejny płat z pokrzywą zwyczajną - Urtica dioica.Lokalnie w gęstym drzewostanie zwartego gęstego runa.Tutaj pojawia się dziki bez czarny - Sambucus nigra.Oto owocujący hiacyntowiec hiszpański - Hyacithoides hispanica. Tworzy tutaj dość gęste płaty.Teraz wyjaśniła się zagadka tutejszego gruntu. to mielona stłuczka szklana. Po prostu w pewnym okresie w Wielkiej Brytanii odpady szklane mielony i wysypywano, gdzie się dało. Między innymi tutaj. Na trzecim zdjęciu widać żarówki oraz świetlówki. Wszystko to ujawnił angielski przyjaciel mojej córki.W tej okolicy powstało większe skupisko obrazków plamistych - Arum maculatum.

I tak dotarliśmy do drogi prowadzącej nad wodę. Wydawało nam się, że to jest Don.W rzeczywistości jest to tylko odcięte starorzecze, ale o tym przekonaliśmy się później.

Nad wodą kwitnie kosaciec żółty - Iris pseudoacorus.Pomiędzy pokrzywami - Urtica dioica kwitnie bniec czerwony - Melandrium rubrum.Jest tutaj sporo niecierpka himalajskiego - Impatiens glandulifera.Jest łopian - Arctium.Jest także sporo nerecznicy samczej - Dryopteris filix-mas.

Oto widok na drugą część akwenu położoną po prawej stronie przecinającej go grobli.

Tutaj wśród roślinności zielnej zauważyłem rzeżuchę włochatą - Cardamine hirsuta.Oto kolejny widok akwenu po prawek stronie grobli.

Po przeprawieniu się na drugą stronę grobli natrafiliśmy na kolejną barierę.W tym momencie odbiliśmy w lewo. Zachęciła nas szeroka droga.Minęliśmy dąb szypułkowy - Quercus robur.Teraz idziemy kontemplując krajobraz i grę świateł. Korzystamy z wygodnej drogi.

Wśród drzew pojawiają się kolejne jawory - Acer pseudoplatanus.

Teraz będzie sesja zdjęciowa z lipą szerokolistną - Tilia platyphyllos. Po prostu blisko, coraz bliżej.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji