Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-05-24 Anglia, Doncaster, Parklands - pierwsza penetracja - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17602
od września 2006

2019.08.09 08:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idziemy dalej wzdłuż brzegu starorzecza Donu. Jest pięknie.

Mijamy kolejnego kwitnącego hiacyntowca hiszpańskiego - Hyacithoides hispanica. Wiem, taksonomia jest trochę zagmatwana, są mieszańce, ale póki co przyjmuję tę wersję.Blisko wody zauważyłem kępę okazalej turzycy. Udało mi się samodzielnie ustalić, że to turzyca zwisła - Carex pendula.Przyglądam się brzegowi. Tutaj zielenieje bluszcz pospolity - Hedera helix. Na wodzie unoszą się liście Nymphaeaceae, w wodzie pływa coś.

To coś to tylko rogatek sztywny - Ceratophyllum demersum.

Zerkamy przed siebie. Ostre słońce daje ciekawe efekty kolorystyczne.Na brzegu w cieniu pokrzywy zwyczajnej - Urtica dioica rozwija się bluszczyk kosmaty - Glechoma hederacea.

Z drzew kwitnie tutaj kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanum.Następnie mijamy bardzo rozłożystą różę - Rosa. Nie podejmuję się określenia gatunku.Teraz stoimy w cieniu lipy drobnolistnej - Tilia cordata.

Następnie na zasadzie blisko, coraz bliżej podziwiamy kosaćca żółtego - Iris pseudoacorus.Na samym końcu starorzecza dotarliśmy do interesującego zakątka z bluszczem pospolitym - Hedera helix wspinającym się na drzewa. Grunt także porasta ta liana.

I tak znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni obramowanej przez topole - Populus.

Zerkamy pod nogi. Niebieska nuta kolorystyczna pod nogami to przetacznik ożankowy - Veronica chamaedrys. towarzyszy mu pięciornik gęsi - Potentilla anserina.

Kontemplujemy piękno okolicy. Odbijamy w prawo, aby idąc wzdłuż ogrodzenia znaleźć możliwość dojścia do Donu. Wiemy, że on tam gdzieś jest.Po drodze mijamy taką topolę - Populus. Stawiam na topolę balsamiczną - Populus balsaminifera.Dalej bez większych zmian. Jest porządna ścieżka.

W tym momencie stwierdzamy, docierając do kasztanowca zwyczajnego - Aesculus hippocastanum, że ponownie trafiliśmy nad starorzecze Donu.Co więcej, znaleźliśmy się w okolicy grobli.Cóż było robić. Przekroczyliśmy ją i poszliśmy w stronę ulicy trzymając się kolejnego ogrodzenia.Obszar po drugiej stronie płotu to teren budowanego osiedla.W pobliżu budynków natrafiamy na kwitnące drzewa klonu jawora - Acer pseudoplatanus.

Mocnym kolorystycznym akcentem jest kwitnący kasztanowiec czerwony - Aesculus x carnea.Teraz czas na tak zwane chwasty. Oto mlecz kolczasty - Sonchus asper.Oto barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium.

Mijamy ekoton w którym dominują jeżyny - Rubus sp. sp.

I wreszcie skraj lasu oraz młody, ale bardzo rozłożysty dąb szypułkowy - Quercus robur.Zerkamy na otwarta przestrzeń boiska.Przy ogrodzeniu dokumentuję obecność jarzębu mącznego - Sorbus aria.I to by było na tyle, jeśli chodzi o ten dzień pobytu w Anglii.

#18899
od września 2006

2021.05.04 12:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zamiast bluszczyku kosmatego - Glechoma hirsuta jest tutaj jednak owłosiona postać bluszczyku kurdybanka - Glechoma hederacea.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji