Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-07-03 Kraków - idąc ulicą Kazimierza Wielkiego
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17604
od września 2006

2019.08.09 13:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po zakończeniu przewidzianych na ten dzień obrad 58 Zjazdu PTB ruszyłem na miasto. Tym razem na szlak powrotny wybrałem ulicę Kazimierza Wielkiego. niedaleko skrzyżowania z ulica Królewska dokumentuję forsycję pośrednią - Forsythia intermedia.

Potem idzie juka karolińska - Yucca filamentosa.

Kolejny gatunek to jastrun - Leucanthemum maximum.

Oto słoneczniczek szorstki - Heliopsis scabra.Oto rudbekia dwubarwna - Rudbeckia bicolor.

Na skraju trawnika pojawia się rdestowiec japoński - Reynoutria japonica.I tak wyszedłem za zakręt zerkając w długą oś ulicy.W przyrożnym kwietniku dominuje trzmielina pnąca - Euonymus fortunei.

Teraz zwracam uwagę na budynek pod numerem 118. Na dachu znajduje się ogród.Przy budynku rośnie lipa drobnolistna - Tilia cordata.

Idę dalej. Po lewej stronie ulicy mijam ogród za ciekawym murem.Następnie osiągam skrzyżowanie z ulicą Kronikarza Galla.Tutaj zwracam uwagę na prawie martwą lipę drobnolistną - Tilia cordata opanowana przez rozszczepkę pospolitą - Schizophyllum commune.Barwnym akcentem jest tawuła japońska - Spiraea japonica.Teraz mijam budynek pod numerem 104.Zbliżam się do budynku pod numerem 88.Przed skrzyżowaniem z aleją Kijowską zauważam mahonię ostrolistną - Mahonia aquifolium porażona przez mączniaka Erysiphe berberidis = Microsphaera berberidis.Ta choroba w jednym miejscu była chora. Żółty nalot to Ampelomyces quisqualis.Przekraczam aleję Kijowską.Idąc dalej uwieczniam swój cień.Następnie zwracam uwagę na floksy - Phlox paniculata.

Osiągam skrzyżowanie z ulicą Bytomska.Tuż za nim zwracam uwagę na dąb szypułkowy - Querus robur porażony przez mączniaka - Erysiphe alphitoides.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji