Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-07-04 Kraków - od Uniwersytetu Pedagogicznego do ulicy Krowoderskiej[
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17607
od września 2006

2019.08.11 12:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejną dokumentację z mojego pobytu na 58 Zjeździe PTB rozpoczynam po zakończeniu obrad. Tego dnia pokazywałem swój film, jako pokaz przedpremierowy. Podczas tego dnia w jednym z posterów miano omówić grzyby atakujące żywotniki - Thuja occidentalis. Oczywiście nie każde zasychanie pędów musi być przez nie spowodowane, ale wychodząc zauważyłem, że coś niedobrego dzieje się z cyprysikiem groszkowym - Chamaecyparis pisifera.Oto zamierające pędy żywotnika zachodniego - Thuja occidentalis. To może być dzieło jednego z dwu gatunków.

Potem spojrzałem w pędy tamaryszku - Tamarix. Gatunku wolę nie dociekać.

Opuszczając ten teren zwracam uwagę na modrzewia - Larix oraz znajdujący się pod nim płat powoju polnego - Convolvulus arvensis.Skręcam w ulicę Kazimierza Wielkiego. Teraz zwracam uwagę na wilczomlecz groszkowy - Euphorbia lathyris.A to już główna oś ulicy.Idąc dalej wybieram jej lewą stronę. Na początku zwracam uwagę na trzmielinę zwyczajną - Euonymus europaea porażoną przez mączniaka - Erysiphe euonymi, dawniej Microsphaera euonymi.

Teraz coś z kultury. Oto kapliczka.

Potem zauważyłem tawułę - Spiraea porażoną przez mączniaka.

Idę dalej, przyspieszam. Osiągam skrzyżowanie z ulicą Siemieńskiego.Zanim przeszedłem na drugą stronę ulicy zauważyłem wiąz szypułkowy - Ulmus laevis.

#17608
od września 2006

2019.08.11 13:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Gnam dalej.Oto kolejne tawuły - Spiraea cierpiące od grzybów i braku wody.Teraz mijam skrzyżowanie z ulicą Bytomska.I tak niepostrzeżenie osiągnąłem Waldorfską Szkołą Podstawową i Gimnazjum.Przekraczam ulicę Kujawską.Osiągam skwer im. Więźniów Obozu Zagłady.Zauważam ślaz zaniedbany - Malva neglecta.Dokumentuję pomnik.

Przechodzę przez skwer.Mijam kościół p.w. św. Szczepana. W tym momencie znajduję się przy ulicy Łobzowskiej.

Przyspieszam. Znacznie dalej w zaroślach pojawia się konyza kanadyjska - Conyza canadensis.Osiągam aleję Juliusza Słowackiego, odbijam w lewo.

Idę środkiem pasa zieleni. W drzewostanie dominuje lipa drobnolistna - Tilia cordata.Osiągam skrzyżowanie z ulicą Krowoderską.Skręcam w nią.Tutaj na początku zauważam platan klonolistny - Platanus x acerifolia.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji