Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-07-23 Mysłowice - widziane na Bończyku
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17628
od września 2006

2019.08.15 10:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia wracając z Katowic zatrzymałem się na chwilę na tytułowym przystanku autobusowym. Zerknąłem w stronę Quick Parku.Następnie udałem się w kierunku wręcz przeciwnym.

Jest sporo typowych dla takiego siedliska roślin zielnych, ale teraz najważniejszy jest sałatnik leśny - Mycelis muralis.W drzewostanie na początku dominuje brzoza brodawkowata - Betula pendula.Teraz zwróciłem uwagę na łopian - Arctium. Być może mieszaniec, ponieważ ma w sobie coś z Arctium lappa i coś Arctium tomentosum.Ponadto jest tutaj sporo bylicy pospolitej - Artemisia vulgaris.Królową sporej połaci jest pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica.Żółtymi kwiatami wyróżnia się przedstawiciel rodziny Apiaceae pasternak zwyczajny - Pastinaca sativa.Teren przecina "szlak wydeptany przez zwierzynę". W drzewostanie dominuje topola berlińska - Populus x berolinensis.Barwny, fioletowy akcent to chaber. Niby chaber łąkowy - Centaurea jacea ale błoniaste przyczepki są podejrzanie zaostrzone.

Wracam do pokrzywy zwyczajnej - Urtica dioca, która teraz pięknie kwitła.

Drugim przedstawicielem rodziny Apiaceae jest barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium.Na jego kwiatach przebywał bzyg z gatunku Syritta pipiens.

Poza tym tuż obok uprawiała seks para chrząszczy z gatunku Tomoxia bucephala.W kolejnej partii drzewostanu zwracam uwagę na lipę drobnolistną - Tilia cordata.I jeszcze jeden widok ogólny.Poza tym wracając do przystanku zwróciłem uwagę na rumianek pospolity - Matricaria chamomilla. Znaczy się u nas wciąż używamy nazwy Chamomilla recutita, ale wiele wskazuje na to, że nastąpi powrót do "Szaferowej" przeszłości.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji