Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-07-11 Trzebinia Miechów - trzecia penetracja - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17633
od września 2006

2019.08.16 09:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jesteśmy cały czas w lesie. dotarliśmy w okolice, gdzie nad drogą nachyla się lipa drobnolistna - Tilia cordata. To miejsce znajduje się już poza strefą.W okolicy znajduje się szeroki rów a w nim rośnie sporo zielska w tym nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis oraz trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.

Jest i topola osika - Populus tremula.W tym momencie ktoś zakręcił prysznic, znaczy się przestało padać. Szybka decyzja. Wracamy na SAG, kontynuujemy penetrację. Po drodze trafił się wiesiołek. Z klucza Rostańskiego wyszło mi, że to Oenothera pycnocarpa.

Obok był kolejny żółtek, znaczy się tojeść pospolita - Lysimachia vulgaris.Na poboczu drogi trafiły się także kruszczyki szerokolistne - Epipactis helleborine.

Te zarośla to jest przyszła działka inwestycyjna.

Schodzimy z głównej drogi, wkraczamy do zachodniej, suchej części strefy SAG.

Trawy reprezentuje tutaj drżączka średnia - Briza media.

Na rozległej przestrzeni drzewa, w tym sosna zwyczajna - Pinus sylvestris pojawiają się sporadycznie.

Oto barwny przerywnik czyli chaber łąkowy - Centaurea jacea.

Wchodzimy na część zawsze podmokłą. Oto trzęślica modra - Molinia caerulea.Tutaj pojawia się dziurawiec zwyczajny - Hypericum perforatum.Oto widok ogólny mokradła jako takiego.Teraz na zasadzie do trzech razy sztuka udało mi się doskonale sfotografować kruszczyka błotnego - Epipactis palustris.

Jest tutaj jeszcze wierzba piaskowa - Salix repens ssp. arenaria.

Oto największe skupisko kruszczyka błotnego - Epipactis palustris.Oto widok zbiorników wodnych. W tym momencie znowu zaczęło padać, na razie nieśmiało.

Jeszcze kwitnął pływacz zachodni - Utricularia australis.Owocuje turzyca żółta - Carex flava.Owocuje sit członowaty - Juncus articulatus.Owocuje sit skupiony - Juncus conglomeratus.A poza tym woda utrzymuje się tutaj pomimo tegorocznej suszy i to na wysokości ponad metr od podstawy drenażu w rowie granicznym.Teraz ponownie odnajduję dziurawca skrzydełkowatego - Hypericum acutum.Oto kolejny zbiornik. W nim, ale tak na 90% pewności, według Łukasza Krajewskiego występuje Chara virgata. 10% możliwości to Chara globularis.

Teraz wkraczamy do lasu. Oboje znajdujemy się w stanie jak po długiej kąpieli w ubraniu pod prysznicem. Znaczy się, jest nam wszystko jedno.Ostatnie, większe skupisko storczyków znajdujemy blisko przyszłej drogi. Oto kruszczyk błotny - Epipactis palustris.

Oto kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.Oto kruszczyk rdzawoczerwony - Epipactis atrorubens.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji