Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-03-16 Kąty - Myscowa, widziane nad Wisłoką - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17634
od września 2006

2019.08.16 14:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W połowie marca wraz z kilkoma specjalistami udaliśmy się do tytułowego miejsca aby sprawdzić co znajduje się na dnie planowanego zbiornika retencyjnego. Z centrum Myscowej wzdłuż prawego brzegu rzeki biegnie droga, która dalej jako bród przeprawia się na lewy brzeg. Nad rzeką znajduje się kładka dla pieszych. Ten fotoreportaż złożony z czterech części poświęcony jest ówczesnym pięknym okolicznościom przyrody.Nad brzegiem rzeki była jakaś masakra. Wyszły lepiężniki - Petasites.

Na razie wyszło mi, że to lepiężnik wyłysiały - Petasites Kablikianus.

Teraz przyglądam się mchom na kamieniach przy kładce. Tutaj typuje mieszankę Brachytacium albicans i Ceratodon purpureus.

Drugi gatunek to rokiet cyprysowaty - Hypnum cupressiforme.

Rozglądamy się po okolicy.Zarośla przede wszystkim tworzy dereń świdwa - Cornus sanguinea.

Osady tego rodzaju także się tutaj znajdują.Idziemy na północ od kładki. Tego rodzaju dopływ także się tutaj znajduje.Krzewy oplatają martwe trawy. To zapewne mozga trzcinowata - Phalaris arundinacea.

Rzeka ma podwyższony poziom wody. Bród był nieprzejezdny.Teraz ruszamy w zarośla znajdujące się na północ od kładki. Tutaj wychodzi jasnota plamista - Lamium maculatum.Kwitnie śledziennica skrętolistna - Chrysosplenium alternifolium.

Oto liście ziarnopłonu wiosennego - Ficaria verna i przytulia czepna - Galium aparine.Oto czosnek niedźwiedzi - Allium ursinum.Teraz najważniejszy jest niebiesko-fioletowy kwiatek czyli cebulica dwulistna - Scilla bifolia.Na martwym drewnie zauważamy wrośniaka różnobarwnego - Trametes versicolor.Pnie drzew porastają porosty.Wśród nich jest obrost wzniesiony - Physcia adscendens.

Z ziemi wyszedł już żywiec gruczołowaty - Dentaria glandulosa.Z mchów trafił się dzióbkowiec Zetterstedta - Eurhynchium angustirete.Oto kolejny żywiec gruczołowaty - Dentaria glandulosa. Jest bardziej kwitnący.

Generalnie są to zarośla z dominacją wierzb - Salix.Tutaj na martwym drewnie wyrasta mech, którego jeszcze nie oznaczyłem.

Z okazałych krzewów na uwagę zasługuje leszczyna - Corylus avellana.Oto kolejny osobnik cebulicy dwulistnej - Scilla bifolia.

Te liście powinny należeć do bodziszka żałobnego - Geranium phaeum.Oto kolejny widok zarośli.

Oto kolejna cebulica dwulistna - Scilla bifolia.Oto kolejny czosnek niedźwiedzi - Allium ursinum.Oto kolejna śledziennica skrętolistna - Chrysosplenium alternifolium.Oto kolejny lepiężnik wyłysiały - Petasites Kablikianus.

Zmieniamy miejsce i na zasadzie blisko, coraz bliżej dokumentuję kolejne skupisko lepiężnika wyłysiałego - Petasites Kablikianus. Ten nawet przekwitał.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji