Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-08-17 Mysłowice - Zielony i Czarny Brzeg
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17642
od września 2006

2019.08.20 14:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tej soboty postanowiłem sprawdzić co dzieje się nad Przemszą na trawersie osadnika w okolicy Dziećkowic. Kiedyś zapadło się tutaj dno rzeki, niewiele brakowało aby zawartość osadnika trafiła do rzeki i w końcu zamuliła Wisłę. Po prostu dobry pomysł - zbudować osadnik. Zły pomysł - wybrać węgiel spod spodu. Teraz jesteśmy w Jaworznie Jeleniu w miejscu zwanym Biały Brzeg. Kolor od dawna jest nieaktualny. Obecne barwy bardzo rzucają się w oczy.Jesteśmy na linii granicznej.Wkraczamy do Dziećkowic.Tak wygląda rzeka poniżej mostu. Ciecz jest ciemnoszara. Zielony akcent to chmiel zwyczajny - Humulus lupulus.Są tutaj okazałe topole kanadyjskie - Populus x canadensis.Zerkamy w górę rzeki. Na horyzoncie widać gigantyczną chłodnię kominową.Szczyptą żółci i czerwieni jest wiesiołek - Oenothera.Żółci się jeszcze nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Teraz przemieszczamy się drogą z betonowych płyt biegnącą pomiędzy rzeką a osadnikiem.

Teraz mijamy nawłoć późną - Solidago gigantea.Mijamy wrotycz pospolity - Tanacetum vulgre.Mijamy lucernę siewną - Medicago sativa.Mijamy konyzę kanadyjską - Conyza canadensis.Idziemy dalej. Już widać martwe drzewa.Z przydrożnego drzewostanu wybieram robinię akacjową - Robinia pseudoacacia.Bardzo białą plamę tworzy przymiotno białe - Erigeron albus porażone przez mączniaka. Zapewne to dawna Sphaerotheca erigerontis-canadensis.

Oto nadrzeczne zarośla, po większej części suche.Oto kolejne przymiotno białe - Erigeron annuus.Oto skutek zalania lasu. Drzewa obumarły. Przed nimi wykształcił się szuwar trzcinowy.W zielonej masie wypatrzyłem bladego przetacznika długolistnego - Veronica longifolia.Na drodze przysiadła rusałka osetnik. To był jej rok.Oto trzy widoki rozlewiska u kresu drogi. Jest to malownicze, ale niestety cuchnące miejsce.

#17643
od września 2006

2019.08.20 14:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Oto część zalanej brzeziny.Oto skupisko szczawiu lancetowatego - Rumex hydrolapathum.

Oto rdest łagodny - Polygonum mite.

Oto szczaw błotny - Rumex palustris.

Oto karbieniec pospolity - Lycopus europaeus.Oto fragment rozlewiska.Oto babka zwyczajna - Plantago maior.Oto mięta wodna - Mentha aquatica.Oto rdest kolankowaty - Polygonum nodosum.

Martwy drzewostan maskuje szuwar z trzciny pospolitej - Phragmites australis.Teraz zerkamy na tę okolicę z brzegu osadnika. Widoki są malownicze. Atmosfera nie jest przyjemna.Zmiana miejsca widzenia. Teraz widać większą taflę cieczy.

Zielone kolumny w martwym drzewostanie to drzewa oplecione bluszczem - Hedera helix.I jeszcze kilka zdjęć z osadnika. Oto klon jesionolistny - Acer negundo.Oto zarośla z nawłocią kanadyjską - Solidago canadensis.Oto sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.Oto samotny wiesiołek - Oenothera w zróżnicowanym tłumie.I jeszcze spojrzenie na brutalne pożegnanie z zamrażarką.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji