Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-05-25 Anglia, Doncaster, kolejny spacer - część 5
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17662
od września 2006

2019.08.23 20:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tuż przy wyjściu z parku zauważam krzewiastego dziurawca. Stawiam na Hypericum androsaemum. Poraża go rdza Melampsora hypericorum. Ten grzyb występuje w moim filmie.Opuszczamy park, idziemy w gorę South Parade. Jako było na początku tak jest i teraz.

W żywopłocie przed szczytem wzniesienia dominuje klon jawor - Acer pseudoplatanus z domieszką klonu zwyczajnego - Acer platanoides.

Jest tutaj jeszcze trybula leśna - Antriscus sylvestris porażona przez mączniaka - Erysiphe heraclei.

Kolejny gatunek to przytulia czepna - Galium aparine.Jest jeszcze bluszcz irlandzki - Hedera helix "Hibernica".Docieramy do obelisku.Gnamy dalej. Opuszczamy South Parade. Wyłania się następny cel wędrówki. To kościół - Powerhouse Christ Church.

Teraz bohaterem bardzo długiej sesji zdjęciowej jest bodziszek - Geranium. Natrafiliśmy na niego przed kościołem od strony skrzyżowania ulic East Laith Gate i Thorne Rd. W bardzo długiej sesji zdjęciowej chciałem uchwycić istotne szczegóły taksonomiczne.Tutaj ten gatunek pojawia się w towarzystwie bodziszka drobnokwiatowego - Geranium pusillum.

Zerkamy teraz na cmentarz przyległy do kościoła. Idziemy ulicą East Laith Gate.#17663
od września 2006

2019.08.23 22:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W dalszym ciągu jesteśmy na East Laith Gate. Zerkamy ku nowoczesności.

Teraz wchodzę w północne odgałęzienie ulicy Thorne Rd. Ponownie zerkam w stronę kościoła i przyległego doń cmentarza.Oto zabudowa ulicy Thorne Rd.I ponownie kościół oraz przyległy doń cmentarz.Na terenie kościelnym rośnie sporo klonów jaworów - Acer pseudoplatanus.

Idziemy dalej. Teraz przy ulicy zauważyliśmy przytulię wonną - Galium odoratum.

Oto ciekawy, nieco zaniedbany klomb z paprociami.Jest tutaj paprotka zwyczajna - Polypodium vulgare.Jest tutaj języcznik zwyczajny - Phyllitis scolopendrium.To miejsce znajduje się w okolicy, gdzie dwa ramiona ulicy Thorne Rd łączą się w jedność.Idziemy dalej, teraz lewą stroną ulicy.Skręcamy w Broxholme Lane.Tutaj w jednym z ogrodów zauważam krzew z gatunku Choisya ternata.Jest tutaj także bodziszek cuchnący - Geranium robertianum.Idziemy dalej.Zerkamy w Glyn Ave.W tej urokliwej okolicy znalazłem także coś takiego. Tego rodzaju instalacje nie są tylko polską specjalnością.

#17664
od września 2006

2019.08.25 21:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Bodziszek o czerwieniejących liściach to Geranium lucidum.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji