Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-08-27 Chrzanów - kilka chwil na cmentarzu żydowskim
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17693
od września 2006

2019.09.02 06:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Dawno mnie tam nie było, chociaż to obiekt znajdujący się pod opieką Muzeum w Chrzanowie. Teraz będzie wszystkiego po trochu. Oto dwie macewy ale taka sama korona. Musi jeden dębnicki kamieniarz je robił.

Teraz dwa widoki na zgrupowania macew z dębem szypułkowym - Quercus robur w roli głównej.

Teraz to samo z sosną zwyczajną - Pinus sylvestris.Oto dwa kolejne zgrupowania macew.

Teraz mamy trzy macewy. Dwie wykonane z piaskowca już się zniszczyły - z piasku powstałeś w piasek się obrócisz. Obok jest dobrze zachowana macewa. Dwa lwy podtrzymują koronę.

I jeszcze jedna, skromna, spękana macewa.W jej pobliżu kwitnie świerzbnica polna - Knautia arvensis.Nieco dalej trafił się bniec biały - Melandrium album.

Tutaj najważniejszy jest rząd cokołów po macewach. Ząb czasu, czy kamieniarski recykling - trudno powiedzieć.Większość macew tworzy spore zgrupowania.A teraz akcent mykologiczny. Oto siewki dębu szypułkowego - Quercus robur porażone przez mączniaka - Erysiphe alphitoides.

To może być potomstwo tych drzew. Ich właścicielami są tu pochowani.W kilku miejscach drzewa niszczą macewy, ale tak ma być.Wracamy do świerzbnicy polnej - Knautia arvensis. Oto roślina kwitnąca i owocująca.

Teraz jestem w okolicy bramy, gdzie poza macewami znajdujemy resztki domu przedpogrzebowego. A poza tym rządzi tutaj brzoza brodawkowata - Betula pendula.

Tutaj też znajduje się macewa z inskrypcją w języku polskim. Po drugiej jest tak jak być powinno.A teraz szczypta mykologii. Na początku wrośniak różnobarwny - Trametes versicolor.Potem podgrzybek złotopory - Xerocomus chrysenteron.

Teraz kieruję się do dzikiego, północno-wschodniego zakątka parku. Na początku brzoza brodawkowata - Betula pendula.Potem siewka klonu zwyczajnego - Acer platanoides z grzybem Rhytisma acerinum.W tej okolicy wyrasta sporo bluszczu pospolitego - Hedera helix.A teraz fragment głównej alei oraz spojrzenie na macewy poprzez wilczomlecza sosnkę - Euphorbia cyparissias.Poza tym wciąż utrzymuje się tutaj płat pawężnicy psiej - Peltigera canina.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji